Copyright C 2008 - 2016 by Łukasz Jasiński   •   All Rights reserved   •   E-Mail: spsarnowo@tlen.pl
Dzień Ziemi - galeria
Dnia  22 kwietnia 2016 roku na całym świecie był obchodzony Dzień Ziemi a 25 kwietnia odbył się w naszej szkole apel pod hasłem ,,Niech Ziemia tonie w kwiatach" przygotowany przez uczniów klas starszych pod kierunkiem pani Jadwigi Jasińskiej Przedstawienie było ciekawe i opowiadało o losach Ziemi-naszej planety. Na tle zniszczonego i zaśmieconego lasu uczniowie przybliżyli  problemy związane z ochroną przyrody.Najbardziej wymowna była inscenizacja przedstawiająca "Ziemię", która przyszła do gabinetu lekarza. Skarżyła się na różne dolegliwości, a pan doktor postawił diagnozę i zaproponował sposób leczenia.  Występ uatrakcyjniły piosenki  o tematyce ekologicznej w wykonaniu Ewelinki Cieślak, Weroniki Rutkowskiej oraz Izabeli Górniewicz.

Ważnym elementem przedstawienia była segregacja śmieci, które wrzucano do odpowiednich pojemników. Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, podwórka, drogi, place zabaw. Każdy z nas może i powinien troszczyć się o przyrodę, aby piękno tego świata mogło cieszyć oczy przyszłych pokoleń.
                                                                                                                                                    M. Andrzejewska

Spektakl w Teatrze Impresaryjnym - galeria
21 kwietnia  uczniowie oddziału przedszkolnego oraz  klas I-III pojechali do Włocławka na przedstawienie pt. ,,Cztery łapy". W Teatrze Impresaryjnym obejrzeli spektakl teatralny oparty na motywach lektury ,,Puc, Bursztyn i goście" J. Grabowskiego. Głównymi bohaterami były dwa wiejskie pieski "rządzące" całym podwórzem i wszystkimi jego mieszkańcami. Młodzi widzowie z zainteresowaniem obserwowali pełne przygód i zabaw, wesołe życie psów, które zmieniło się jednak po przybyciu gości. Oprócz aktorów dzieci na scenie zobaczyły kukły i teatr cieni. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Widzowie na pewno zapamiętali jego przesłanie: "Nie ważne, kto jak wygląda, ale ważne, co ma w sercu".
                                                                                                                                                  M. Andrzejewska

Spektakl "Kajtek szuka rzyjaciela" - galeria
19 kwietnia gościliśmy w naszej szkole teatr "Kurtyna" z Krakowa. Aktorzy wystąpili w spektaklu edukacyjno profilaktycznym pt. "Kajtek szuka przyjaciela". Bohaterem sztuki był Kajtek, chłopiec, który wobec swoich opiekunów i rówieśników był  niemiły i skory do kłótni. Marzył o tym, aby wszyscy traktowali go jak kogoś wyjątkowego. Chłopiec, tracąc poczucie rzeczywistości, stanął do konfrontacji z wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie pozwoliło mu  zrozumieć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej  złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musiał na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów. Przedstawienie oprócz tradycyjnych wartości scenicznych przyniosło unikalną, posługującą się narzędziami teatru realizację ważnych elementów profilaktyki i edukacji m.in. profilaktykę uzależnień związanych z grami komputerowymi oraz profilaktykę zdrowego stylu życia.  Doskonałe dialogi i  humor sprawiły, że dzieci znakomicie bawiły się podczas oglądania spektaklu. Na koniec nagrodzono aktorów gromkimi brawami.
                                                                                                                                                   M. Andrzejewska

Wizyta w Komendzie Policji - galeria

    18 marca br. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i II odwiedziły Komendę Miejską Policji we Włocławku. Wizytę rozpoczęły od zwiedzania budynku. Podinspektor Piotr Bartczak powitał nas bardzo serdecznie, oprowadził   po Komendzie i opowiedział nam o swojej pracy w policji. W trakcie spotkania dzieciaki dowiedziały się czym jest służba w policji i jakie zadania wykonują mundurowi. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają prawdziwe kajdanki, kuloodporna kamizelka, urządzenie do badania stanu trzeźwości oraz dowiedzieć się o ich przeznaczeniu. Dzieci zwiedziły także pomieszczenie, gdzie dyżurny przyjmuje zgłoszenia oraz podejmuje decyzje o wysłaniu patrolu na miejsce zdarzenia. Zainteresowanie uczniów wzbudziły monitory, przekazujące obraz z różnych punktów miasta Włocławka. Nie lada atrakcją było dla małych gości strzelanie z bezogniowego, treningowego pistoletu laserowego. Dzieci   miały także możliwość zobaczyć policyjnego psa "Brandona",   który często uczestniczy w akcjach.  Wszystkie dzieciaki miały możliwość wykonania odcisków linii papilarnych dłoni. Na zakończenie wycieczki funkcjonariusze zaprezentowali dzieciom radiowóz wraz z wyposażeniem. Dużą radość sprawiło najmłodszym wejście do pojazdu i zobaczenie go od środka.
                                                                                                                                                   M. Andrzejewska

Dzień Kobiet - galeria

Dzień 8 marca nierozłącznie związany jest z tym międzynarodowym świętem. W Polsce wciąż jest żywy i chętnie obchodzony zarówno przez Panie jak i Panów. W naszej szkole również pielęgnujemy tradycję tego święta.  W tym dniu odbyła się akademia przygotowana przez uczniów kl. IV-VI w której w humorystyczny sposób przedstawiono zasługi i najlepsze cechy kobiet. Po akademii odbył się krótki pokaz mody który do łez rozbawił zgromadzonych w sali. Po zakończeniu pokazu dalsze obchody odbywały się w klasach gdzie przy przekąskach i w miłej atmosferze upływały dalsze obchody tego święta. Raz jeszcze wszystkim Panią życzymy wszystkiego najlepszego!
                                                                                                                                                  Ł. Jasiński

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Mam talent" - galeria
Oto laureaci konkursu plastycznego "Mam talent" zorganizowanego przez biblioteke szkolną:
Weronika Kosmalska i Faustyna Kujawa z oddziału przedszkolnego, Jakub Kontowicz, Daniel Armacki, Piotr Klimczak oraz Mateusz Chumański uczniowie klasy pierwszej, uczennica klasy drugiej Klaudia Jakubowska oraz uczeń klasy
szóstej Aleksander Braszak. Nagrody w formie talonów ufundował Sklepik Szkolny.
                                                                                                                                               M. Andrzejewska
Szkolenie KRUS-u
Dnia 1 marca 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez KRUS  na temat "Jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym" W ramach szkolenia obejrzeli film przedstawiający różne niebezpieczne sytuacje podczas wykonywania prac w gospodarstwie pt. "Rodzina Porażków". Odpowiadali na pytania prowadzącego pogadankę pana Wojciecha Suchomskiego, jak można w sposób bezpieczny pomagać rodzicom w pracach i jak unikać zagrożeń. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali nagrody rzeczowe- długopisy lub opaski odblaskowe.Wszyscy uczniowie otrzymali też materiały poglądowe w formie książeczek.
                                                                                                                                             M. Andrzejewska
Walentynki- galeria

     15 lutego 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zakochanych - Walentynki. Tego dnia w szkole królował kolor czerwony. Samorząd Uczniowski już tydzień wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Ogłoszono również konkursy: plastyczne - ,,Walentynkowe serce '' przez bibliotekę  oraz ,,Kartka walentynkowa '' przez Samorząd Szkolny oral iteracki - "Najpiękniejsze  opowiadanie o miłości, wiersz lub list" przez nauczyciela j. polskiego.


     Po długiej przerwie uczennice klasy szóstej rozdawały walentynki oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Oto laureaci:

,,Walentynkowe serce "
I miejsce - Mateusz Chumański z kl.I, Jakub Kontowicz z kl.I, Ewelina Cieślak z kl.IV, Wiktoria Ostrowska z kl.IV.
II miejsce - Amelka Laskowska - oddział przedszkolny, Eryk Lewandowski z kl.V, Michał Radomski z kl. VI.
III miejsce - Amelia Lewandowska z kl.I, Piotr Klimczak z kl.I, Patrycja Grabowska z kl.III.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

,,Kartka walentynkowa"
I miejsce-Marika Mól z kl.I. i Jakub Kontowicz z kl.I
II miejsce-Patrycja Grabowska z kl.III  i Ewelina Cieślak z kl.IV
III miejsce -Justyna Markiewicz z kl.II i  Patrycja Wrzesińska z kl.II

WYRÓŻNIENIA otrzymały prace dzieci z oddziału przedszkolnego: Julia Kotlińska, Aleksandra Rutkowska, Faustyna Kujawa, Lena Majewska, Marysia Zdrojewska.
Nagrody ufundował Samorząd Szkolny.

"Najpiękniejsze  opowiadanie o miłości, wiersz lub list"
Wiktoria Karasińska- uczennica kl. VI
Martyna Wiśniewska- uczennica kl. VI
Weronika Rutkowska-uczennica kl. V
Ewelina Cieślak-uczennica kl. IV
WYRÓŻNIENIA: Patrycja Wysocka- uczennica kl. VI, Eryk Lewandowski-uczeń kl. V, Amelia Nowakowska
-uczennica kl. V, Julia Jakubowska-uczennica kl.VI
Nagrody ufundował Sklepik Uczniowski.

Prace uczniów można podziwiać na korytarzu szkolnym przy bibliotece.     
                                                                                                                                                  M. Andrzejewska

Choinka Szkolna - galeria
     Ostatniego dnia przed upragnionymi przez wszystkich feriami zimowymi 16 stycznia 2016  roku w naszej  szkole odbyła się  Choinka Noworoczna. To coroczne spotkanie uczniów szkoły, ich rodziców, absolwentów a także mieszkańców wsi, stało się tradycją szkoły, a nawet urosło do rangi wielkiego wydarzenia integrującego społeczność lokalną. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 programem artystycznym, przygotowanym przez uczniów szkoły oraz panie Magdalenę Wichrowską i Katarzynę Ziomkowską. Jako pierwsi  zaprezentowali się członkowie koła tanecznego - uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej , którzy zatańczyli taniec grecki Zorba. Następnie uczennice klasy piątej Izabela Górniewicz i Weronika Rutkowska zaśpiewały rosyjską piosenkę po czym z koleżankami z klasy wykonały układ taneczny do ,,Zimowej piosenki''. Zjawiskowy wygląd sali gimnastycznej  wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której  zaprosiła pani dyrektor Elżbieta Jażdżewska. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.  Kulminacyjnym punktem balu była wizyta Świętego Mikołaja, który wszystkim dzieciom przyniósł paczki ze słodyczami (w tej roli wystąpił pan Roman Górniewicz) a pomagali mu : Śnieżynka (w tej roli pani Katarzyna Ziomkowska )  oraz   Elfy (w tej roli pani Łucja Górniewicz   i pan Łukasz Jasiński). Po godzinie 19.00 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.  Uczniowie szkoły podstawowej w Sarnowie rozpoczęli ferie zimowe.                                                                      
                                                                                                                                                 M. Andrzejewska

Dzień Babci i Dziadka - galeria

" Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba.
Babcia, mama, wnuczka inaczej się nie da.
Dziś Wam dziękujemy nasi przyjaciele,
Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele ."

     Święto Babci i Dziadka to dzień wyjątkowy  nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, radości i zabawy.W naszej szkole uroczystości z okazji tych świąt są tradycją  na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Spotkania z Babciami i Dziadkami przygotowują już dzieci z  klasy 0,  a także uczniowie klasy I, II i III oraz klas starszych IV- VI. Program artystyczny jest bardzo bogaty. Oprócz wierszy, piosenek, tańców są także przedstawienia, w których dzieci prezentują swoje zdolności aktorskie. Dziadkowie otrzymują od swoich wnuków własnoręcznie wykonane upominki, a słodki poczęstunek i ciepła herbatka jest miłym dodatkiem takiego spotkania.
     Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych szczęśliwych dni w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.                                                                                                           M. Andrzejewska

Wigilia szkolna

Jak co roku, przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne całej społeczności szkolnej. Dnia 22 grudnia uczniowie klasy szóstej zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, przygotowane pod kierunkiem pani katechetki Alicji Kuśmirek. Tym miłym akcentem wprowadzili całą brać szkolną w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Po przedstawieniu odbyła się Wigilia w  klasach, która przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólnie śpiewane kolędy. Na odświętnie przygotowanych stołach nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw.                                                                                                                                             M. Andrzejewska

Mikołaj spełnia sny - galeria

    Dnia 1 grudnia dzieci z przedszkola oraz klas I- III wybrały się do MGOK w Izbicy Kuj. na baśń muzyczną pt. "Mikołaj spełnia sny". Dzięki aktorom z Łódzkiego Teatru "Muza" dzieci mogły przenieść się do krainy Mikołaja. Podczas przedstawienia bawiły się wyśmienicie, śpiewały, klaskały i odpowiadały na pytania Mikołaja. Dodatkowo każde dziecko otrzymało prezent od Mikołaja - "magiczny" długopis.  Bogata scenografia, kolorowe kostiumy, świąteczna muzyka, niespotykane efekty świetlne, sprawiły, że spektakl pozostawił niezapomniane wrażenia.
                                                                                                                                                      M. Andrzejewska

Andrzejkowy Bal Przebierańców - galeria

Andrzejki są czasem zabaw i wróżb. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując 26 listopada  wieczór obfitujący w atrakcje. Po raz pierwszy  odbył się z okazji Andrzejek bal przebierańców.  Prawie wszyscy mieli na sobie strój przygotowany specjalnie na tą okazję. W trakcie balu odbyło się głosowanie na najładniej przebrana klasę wraz z wychowawcą. Wygrała klasa szósta. Drugie miejsce przypadło klasie piątej a trzecie  oddziałowi przedszkolnemu. Imprezę przygotowały panie Katarzyna Ziomkowska oraz Magdalena Wichrowska wraz z  Samorządem  Szkolnym. Frekwencja bardzo dopisała;) Przy pięknie udekorowanej sali uczniowie wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. Niewątpliwą atrakcją wieczoru było stanowisko z wróżbami, które przygotowały przedstawicielki Samorządu Szkolnego- uczennice klasy szóstej. W rolę wróżbitek wcieliły się  Martyna Wiśniewska oraz Patrycja Wysocka. Ich przepowiednie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zabawę umilała muzyka oraz konkursy.  W trakcie imprezy czynny był  sklepik uczniowski, który serwował przekąski i napoje oraz kawiarenka, w której rodzice sprzedawali pyszne ciasta. Andrzejkowe szaleństwo trwało do godziny 18.30. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość. no cóż.zawsze  może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
                                                                                                                                                     M. Andrzejewska

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole - galeria
"Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez."

Wszyscy kochają misie! 25 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole.Każde dziecko w tym dniu przyszło z pluszowym przyjacielem. Misiaki panoszyły się i na przerwach, i na lekcjach. Głównym punktem obchodów "misiowego święta" było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem,,Mój prezent dla Kubusia Puchatka" i wręczenie nagród rzeczowych ufundowanych przez Radę Rodziców. Konkurs zorganizowanyprzez bibliotekę szkolną skierowany był do uczniów klas młodszych.
Oto laureaci:
I miejsce: Mateusz Chumański, ucz.kl I, Piotr Klimczak, ucz.kl.I
II miejsce: Patrycja Grabowska, ucz. kl. III, Jakub Kontowicz, ucz. kl. I
III miejsce: Lena Nowakowska z oddziału przedszkolnego, Klaudia Jakubowska, ucz.kl.II
Uczniowie klas  starszych  mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie literackim. Zadanie polegało na napisaniu opowiadania p.t:,,Przygoda Misia". Wyróżniona  i  nagrodzona została praca uczennicy klasy IV Mileny Nowakowskiej. Gratulujemy!
                                                                                                                                                     M. Andrzejewska

Wizyta w Muzeum Etnograficznym we Włocławku - galeria
Dnia 25  listopada 2015 roku uczniowie klas IV - VI pod opieką p. Katarzyny Ziomkowskiej, p. Łukasza Jasińskiego, p. Magdaleny Aleksińskiej i p. Jadwigi Jasińskiej udali się  do Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Gdy  weszliśmy do  muzeum pani przewodniczka już  tam na  nas czekała. W  pierwszej sali opowiedziała nam  na temat wystawy czasowej; "Nie tyko chusty". Potem każdy mógł swobodnie oglądać eksponaty takie jak  na przykład chusty tureckie, haftowane, łowickie, opolskie, kujawskie, różne nakrycia głowy itp. W  drugiej sali od  razu przeszliśmy do  ozdób świątecznych wykonywanych z wycinanki, kleju i nożyczek. Pani, która prowadziła dla nas zajęcia plastyczne opowiadała nam historię Świąt Bożego Narodzenia. Na  koniec zwiedzania wszyscy ładnie podziękowaliśmy pani przewodniczce i  zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Potem wróciliśmy do  szkoły i  poszedł do  swojej klasy na pozostałe zajęcia. Wycieczka do muzeum przyniosła uczniom wiele radości i przyjemności jaką czerpali podczas pobytu. Uczniowie zdobyli wiedzę, którą będą mogli się podzielić z młodszymi kolegami i koleżankami oraz swoimi bliskimi.
                                                                                                                                                        
K. Ziomkowska

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE KLASY I - galeria
     Dzień 19 listopada 2015 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej  klasy. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. st. sierż. Feliksa Rybickiego w Sarnowie

Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Andrzejewskiej program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny  i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Po zakończonej części artystycznej koleżanki z V klasy zwróciły się do pani Dyrektor o przyjęcie tej grupy dzieci do grona społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Elżbieta Jażdżewska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Ciebie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. st. sierż. Feliksa Rybickigo w Sarnowie " - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i  upominków ufundowanych przez Radę Rodziców ,Samorząd Uczniowski oraz Sklepik Szkolny.  Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.                                                                                                                                           M. Andrzejewska

Święto Niepodległości - galeria

     11 listopada to bardzo ważne Święto Narodowe dla nas - Polaków. Tego dnia delegacja  uczniów z naszej szkoły:  Martyna Wiśniewska, Patrycja Wysocka i  Michał Radomski  wraz z opiekunem p. Mirosławą Szczepaniak i sztandarem naszej szkoły udali  się na Obchody Święta Niepodległości do Lubrańca. Najpierw  odbyła się Msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem ,,Poległym za Wolną i Niepodległą Polskę" oraz zapalono znicze na mogiłach żołnierskich cmentarza parafialnego w Lubrańcu. Tego dnia  uczennice naszej szkoły Weronika Rutkowska i Izabela Górniewicz  z klasy czwartej brały udział w   Powiatowym  Festiwalu Pieśni Patriotycznej o "Laur Złotej Sosny zorganizowanym  w LCDK .

    Dnia 10 listopada 2015 r.  uczciliśmy w naszej szkole 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klas starszych pod kierunkiem nauczycielek: pani Magdaleny Aleksińskiej  i Joanny Stawickiej przygotowali akademię okolicznościową w postaci krótkiej lekcji historii i patriotyzmu na temat polskiej drogi do niepodległości. Barwnej narracji towarzyszyła poezja okolicznościowa, dla której tłem były pieśni patriotyczne. Apel przypomniał wszystkim  wydarzenia, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.
                                                                                                                                                       M. Andrzejewska


Cyrko "Szok"

21 października 2015 r.  nasi uczniowie mogli podziwiać cyrkowe akrobacje Cyrku "Szok".  Artyści wprawili w zachwyt zebraną publiczność. Dzieci bawiły się świetnie, oglądając żonglującego klauna, magiczne sztuczki, oraz popisy akrobatyczne na małym rowerku i z obręczami. Dużo atrakcji, ale i trochę strachu dostarczył dzieciom ogromny wąż boa, którego uczniowie mieli okazję zobaczyć  z bliska. Uczniowie byli nie tylko widzami, ale też próbowali swych talentów cyrkowych, włączając się czynnie do zabawy. Wspaniały występ cyrku zakończył się gromkimi brawami.
                                                                                                                                                       M. Andrzejewska

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole ! - galeria
    Dnia 15.10.2015 r. obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej. Akademię szkolną przygotowali uczniowie klasy  IV i V pod kierunkiem pani K. Ziomkowskiej, J. Jasińskiej oraz pana T. Tuszyńskiego. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Montaż słowno - muzyczny zawierał wiersze odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela. Uśmiechniętym nauczycielom wręczono jeszcze słodkie upominki własnoręcznie przygotowane przez uczniów.
     Następnie głos zabrała  pani Dyrektor Elżbieta Jażdżewska, która wręczyła nauczycielom nagrody dyrektora i podziękowała za dotychczasow zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.  Również  Przewodnicząca Rady Rodziców pani Wioleta Radomska zwracając się do nauczycieli  przekazała najlepsze życzenia, a  na ręce pani Dyrektor  dla wszystkich pracowników  naszej szkoły złożyła kosz kwiatów i słodki upominek. W tym dniu swoją obecnością zaszczycil nas także płk. Ryszard Chodynicki i ppłk Ryszard Chornicki.
                                                                                                                                                        M. Andrzejewska

Lekcja historii - galeria
     Dnia 15 .10.2015 r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii. Zaprezentowała ją Grupa Artystyczna ,,Rekonstrukto ". Była ona pod hasłem : ,,Życie i kultura w średniowieczu ".Podczas niej uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się wiele cennych i ciekawych informacji na temat tego okresu. Mieli okazję zobaczyć jak wyglądało rycerskie uzbrojenie ,ekwipunek oraz narzędzie tortur. Zapoznali się także ze średniowiecznym prawem oraz karami. Na własnej skórze mogli się przekonać, jak były one dotkliwe. Byli świadkami pasowania na rycerza kolegi i wysłuchali kodeksu rycerskiego. Niektórzy uczniowie - ochotnicy przeszli próbę ,, ciężkiego miecza ". Mogli również zobaczyć, dotknąć i wypróbować używaną przez rycerzy broń.
                                                                                                                                                      M. Andrzejewska
Nasze wakacyjne wspomnienia - galeria
     Wiadomo, że każdy z nas ma wspaniałe wspomnienia wakacyjne, dlatego biblioteka szkolna ogłosiła we wrześniu konkurs plastyczno - literacki p. t.  ,,Nasze wakacyjne wspomnienia" Uczniowie klas I-VI chętnie przystąpili do konkursu i  stworzyli ciekawe  prace plastyczne stosując różne techniki. Najciekawsze zostały nagrodzone i wyróżnione. Można je obejrzeć na  szkolnym korytarzu.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce- Weronika Rutkowska, ucz.kl.V
II miejsce - Jakub Kontowicz, ucz. kl. I
III miejsce - Małgorzata Szyburska, ucz.kl.VI
Wyróżnienia:
Szymon Laskowski - ucz.kl.II
Martyna Wiśniewska - ucz. kl. VI
Patrycja Wysocka - ucz. kl. VI
Aleksander Braszak - ucz.kl. VI
oraz
Wiktoria Karasińska za pracę literacką.
Zwycięzcom  wręczono  nagrody rzeczowe.
Bardzo dziękuję za wszystkie przesłane prace konkursowe!
                                                                                                                                                      M. Andrzejewska
Dzień Chłopca
      Dzień chłopca dla oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III był inny niż zawsze. Od rana dzieci  udały się na wycieczkę autobusem szkolnym. Odwiedziły włocławskie "Multikino". Po przywitaniu z p. Kasią - osobą,  z którą dzieci poznawały tajemnicze miejsca w kinie dzieci, zostały zaproszone do sali kinowej, gdzie dowiedziały się na temat pracy i funkcjonowania kina. Dzieci miały okazję  zobaczyć i dotknąć taśmy filmowej. Poznały również pomieszczenia gospodarcze min. szatnię, stołówkę pracowników kina. Zobaczyły projektownię, najważniejsze miejsce, w którym wyświetlane są filmy na wszystkie sale znajdujące się w kinie. Następnie obejrzały krótki film edukacyjny kinowy savoir
vivre z udziałem m.in. Grażyny Torbickiej, Katarzyny Bujakiewicz oraz Jerzego Moszkowicza Na zakończenie pobytu dzieci obejrzały bajki min. "Przygody Reksia", ,,Przygody Bolka i Lolka", To był bardzo ciekawy i pełen emocji dzień , który pozwolił maluchom odkryć  tajemnice kina oraz sekrety  tworzenia i wyświetlania filmów na wielkim ekranie.
                                                                                                                                                      M. Andrzejewska

Nadanie sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej w Sarnowie - galeria

        Dzień 26 września 2015 roku na długo zapisze się w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Sarnowie oraz wszystkich przybyłych w tym dniu gości. Tego dnia  odbyło się historyczne w dziejach szkoły wydarzenie - uroczyste nadanie, poświęcenie i przekazanie Sztandaru.
     
  Nie sposób wymienić wszystkich znamienitych gości przybyłych na obchody. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m. in. Członkowie Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku na czele z płk dr Ryszardem Chodynickim i ppłk Ryszardem Chornickim, którzy w dowód uznania  za  aktywny udział w upowszechnianie działalności wojsk inżynieryjnych w środowisku lokalnym i szkolnym ufundowali naszej szkole Sztandar. Przybyli także przedstawiciele  Związku Żołnierzy Wojska Polskiego; członek zarządu SSP gen. bryg. Bogusław Bębenek; przedstawiciel Pułku z Inowrocławia major Artur Inczewski; wiceminister spraw wewnętrznych pan Grzegorz Karpiński; posłowie, przedstawiciele władz samorządowych: gminy, powiatu, województwa; sołtysi;  poczty sztandarowe szkół z gminy Lubraniec i  Rodziny Szkół 3 WPP wraz z dyrektorami;  przedstawiciele OSP z Sarnowa, Skaszyna i Siemnówka, byli dyrektorzy, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Nie zabrakło również rodziców, absolwentów, uczniów oraz przyjaciół szkoły.  
        Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w kościele  w Lubrańcu, którą celebrował ksiądz  dr Krzysztof Kamiński.
        Po mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem "Poległym za wolną i niepodległą Polskę" na placu 3 Maja w Lubrańcu, a następnie przybyli goście, kompania honorowa, orkiestra wojskowa i poczty sztandarowe przemaszerowali na teren rekreacyjny "Dunaj", gdzie odbyły się wystąpienia honorowych gości oraz władz lokalnych, regionalnych i organizatorów.
        Najbardziej podniosłym momentem uroczystości było przekazanie  przez rodziców chrzestnych Mariannę Wojciechowską i Zbigniewa Siewierskiego sztandaru  burmistrzowi Lubrańca Krzysztofowi Wrzesińskiemu, który złożył go na ręce dyrektora szkoły Elżbiety Jażdżewskiej. Pani dyrektor przekazała go reprezentacji uczniów szkoły, stanowiących poczet sztandarowy. Uczniowie z dumą dokonali prezentacji sztandaru wszystkim uczestnikom uroczystości.
Głos zabrali uczniowie szkoły: podziękowali i zaznaczyli, że sztandar jest dla nich symbolem "Ich Małej Ojczyzny", symbolem szkoły.
Uhonorowaniem obecności  naszych znamienitych gości było wbicie "Gwoździ pamiątkowych" i wręczenie medali  okolicznościowych.
        W ramach uroczystości odbył się również koncert Orkiestry Wojska Polskiego z Torunia a Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddało honorową salwę z działa. Ponadto odbył się pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny, a zabytkowe pojazdy wojskowe zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia PATROL Włocławek.
        Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie naszej szkoły, głównie Izby Pamięci i Sali Tradycji, gdzie można było obejrzeć prezentację multimedialną  o szkole oraz zapoznać się z przygotowanymi wystawami. Goście mogli się też wpisać do Księgi Pamiątkowej i Kroniki  szkolnej.
        Uroczystość zakończona została wspólnym obiadem, podczas którego goście wspominali minione lata i ludzi związanych ze szkołą.
        Dzień nadania Sztandaru był bez wątpienia dniem pełnym wzruszeń, niezapomnianych przeżyć i refleksji. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości i mamy nadzieję, że zapamiętacie ten dzień na zawsze.
                                                                                                                                          M. Aleksińska, Ł. Jasiński

Sprzątanie Świata - galeria

W tym roku już 22 raz odbyło się "Sprzątanie świata". Tegoroczna akcja ruszyła pod hasłem "Wyprawa-poprawa". Tym razem uwaga została zwrócona na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Należy rozejrzeć się i zwrócić uwagę na to, czy nie ma w pobliżu nas dzikich wysypisk, czy nie brakuje koszy na śmieci, czy na poboczach nie leżą śmieci. Jeśli tak jest należy ten fakt zgłosić do gminy, lub po prostu, jeśli jest taka możliwość samemu zadbać o środowisko. Tak tez zrobiliśmy my. Efektem naszej pracy było kilka worków zebranych śmieci.
                                                                                                                                                           M. Twardowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16 - galeria     
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 205/2016. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole pułkownika dr Ryszarda Chodynickiego i podpułkownika Ryszarda Chojnickiego. Zaprezentowali nam nowy sztandar, który zostanie poświęcony i przekazany szkole 26 września.

Wychowawstwa w nowym roku:

Magdalena Wichrowska-przedszkole

Małgorzata Andrzejewska- kl. I

Mirosława Szczepaniak- kl. II

Zofia Twardowska- kl. III

Łukasz Jasiński- kl. IV

Katarzyna Ziomkowska- kl. V

Alicja Kuśmirek- kl. VI                                                                                                                         M. Twardowska
Zakończenie roku szkolnego 2015/16
W piątek 24 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek i  rozpoczęły się wymarzone przez wszystkich uczniów wakacje! Jednak oprócz nieokiełznanej radości, tego dnia pojawia się również trochę smutku. Szkolna codzienność zostaje zawieszona na dwa miesiące. Dla niektórych to już koniec przygody ze szkołą, albo z pewnym jej etapem.Tego dnia pożegnaliśmy wspaniałą trzynastkę szóstoklasistów. W tym dniu Dyrektor Szkoły pani Elżbieta Jażdżewska skierowała  wiele ciepłych słów- podziękowań do nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły.Na wstępie nastąpiło wprowadzenie Sztandaru Szkoły, odśpiewanie hymnu narodowego oraz przyjęcie przez Panią Dyrektor ślubowania absolwentów. Następnie odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły klasie V. Po uroczystym przemówieniu Pani Dyrektor nastąpiło wręczenie nagród za świadectwa z wyróżnieniem i stuprocentową frekwencję. Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców z rąk pani dyrektor oraz przewodniczącej Rady Rodziców otrzymali :
KLASA I   -  Marika Mól, Amelia Lewandowska, Mateusz Chumański, Daniel Armacki.
KLASA II  -  Patrycja Wrzesińska, Justyna Markiewicz, Klaudia Jakubowska, Szymon Laskowski.
KLASA III -  Patrycja Grabowska, Paweł Jakubowski.
KLASA IV -  Ewelina Cieślak-  5, 17, Milena Nowakowska- 5,17.
KLASA V -  Weronika Rutkowska- 5,17,  Izabela Górniewicz- 5,0, Klaudia Lewandowska- 5,0, Eryk Lewandowski- 4,85
                  Natalia Mikołajczak - 4,75
KLASA VI - Patrycja Wysocka - 5,66, Wiktoria Karasińska - 5,5, Martyna Wiśniewska -  4,75, Krzysztof Wolski - 4,75
Uczniowie ze 100 % frekwencją:
Piotr Klimczak - klasa I, Krzysztof Sobański -klasa I, Izabela Górniewicz- klasa V, Robert Sobański -klasa V

Również gorącymi brawami pożegnano kończącą kadencję przewodniczącą Rady Rodziców. Pani Wioletta Radomska otrzymała kwiaty od dyrekcji i grona pedagogicznego oraz samorządu szkolnego za lata pracy na rzecz naszej szkoły. Na zakończenie spotkania uczniowie klasy VI zaprezentowali krótką część artystyczną. Nie zabrakło recytacji, występów wokalnych, pokazujących, że drzemią w nich wielkie pokłady talentów.Uczniowie dziękowali swojej wychowawczyni pani Alicji Kuśmirek oraz pozostałym nauczycielom za cierpliwość, okazywane serce  oraz wspólnie spędzony czas w murach naszej szkoły. W dalszej części nastąpiły podziękowania dla rodziców: za miłość, dar życia, poczucie bezpieczeństwa,
zrozumienie i kochające serca. Następnie  zostały wręczone nauczycielom kwiaty. Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkania z wychowawcami w klasach. Tam uczniowie otrzymali świadectwa oraz dobre rady na wakacje od swoich wychowawców. Życzymy naszym absolwentom, aby w kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, nowych wspaniałych kolegów, by to, co od jutra stanie się treścią ich życia,  było jak najlepsze, by nie zawiedli się na ludziach, i spotykali  się ze sprawiedliwością i serdecznością. Teraz już tylko ".morze, góry, las i wakacji czas".
                                                                                                                                                        M. Andrzejewska

Dzień Rodziny
 
                                                                                                         Kocham Cię, Mamo,
                                                                                                         Bo serce Twoje bije tak samo jak serce moje.
                                                                                                         A kiedy będzie słońce i lato
                                                                                                         Pójdziemy sobie na spacer z Tatą.

     Dzień 2 czerwca 2016 r. roku zapisał się wyjątkowo w kalendarzu naszej szkoły. W tym dniu przypadło wielkie świętowanie uroczystości Dnia Mamy , Taty i Dziecka.  Dzień ten rozpoczął się od uroczystej akademii, na której uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony rodzicom. Montaż  przedstawili uczniowie klas I-III recytując wiersze i  śpiewając piosenki.  Następnie wystąpiły dzieci  z Koła Tanecznego, które pokazały nowe  układy taneczne - poloneza i twista.Po tańcach zaprezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy V, którzy złożyli przybyłym rodzicom najserdeczniejsze życzenia.
     Pierwszą  część uroczystości przygotowały panie:Mirosława Szczepaniak, Małgorzata Andrzejewska, Magdalena Wichrowska oraz Katarzyna Ziomkowska. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim Mamusiom i Tatusiom przygotowane przez siebie laurki.Następnie wszyscy zostali zaproszeni na szkolny taras , gdzie czekał a wszystkich słodki poczęstunek- pyszne ciasta, zimne napoje , lody oraz pieczone kiełbaski.
     W drugiej części programu sala gimnastyczna  naszej szkoły przemieniła się,za sprawą pięknej scenografii- w baśniową krainę. A wszystko to za sprawą inwencji twórczej uczniów klas starszych, którzy pod kierunkiem pani Magdaleny Aleksińskiej przygotowali spektakl teatralny pt. "Kopciuszek". Doskonałą grę uczniów uzupełniły fantastycznie dobrane stroje rekwizyty.
     Trzecia część Pikniku odbyła się na boisku szkolnym a  poprowadził ją pan Łukasz Jasiński. To tutaj zarówno dzieci jak i rodzice mogli rywalizować ze sobą podczas gier i zabaw sportowych. Wszystkim Kochanym Rodzicom życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!                                                                           M. Andrzejewska

Mój Ci on -Olimpijski szlak 1924 2016
9 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół im. Franciszka Becińskiego w Lubrańcu odbyła się gala powiatowego konkursu "Mój Ci on -Olimpijski szlak 1924 2016". Na uroczystej gali zgromadzili się jego uczestnicy, dzieci i młodzież z terenu powiatu włocławskiego,nauczyciele, dyrektorzy szkół, radni powiatu, zaproszeni goście. Na galę przybyli również m.in. znakomici sportowcy: Zygmunt Jałoszyński- czołowy polski oszczepnik początku lat 70. oraz prezes PZPC Szymon Piotr Kołecki - były polski sztangista, zdobywca srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku i Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, 4-krotny medalista mistrzostw świata, 6-krotny medalista mistrzostw Europy (5-krotny mistrz Europy). Był także Maciej Pakulski - znany dziennikarz sportowy Polskiego Radia, komentator olimpijski. Galę poprowadził wicestarosta Stanisław Budzyński.A oto laureaci konkursu plastycznego  z naszej szkoły, którzy zostali nagrodzeni medalami :
Agnieszka Michałowska, Eliza Włódarzewska, Filip Piński, Krzysztof Sobański, Jakub Kontowicz- uczniowie kl. pierszej
Szymon Laskowski- uczeń klasy drugiej
Jakub Czernek-uczeń klasy trzeciej
oraz uczennica oddziału przedszkolnego Faustyna Kujawa otrzymała za swoją pracę plastyczną wyróżnienie w postaci PUCHARU. Gratulujemy !                                                                                                           M. Andrzejewska

Wizyta w Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku - galeria
Dziś 6 czerwca br. po raz kolejny odwiedziliśmy Komendę Miejską Policji we Włocławku, ale tym razem pojechali uczniowie klas III - VI. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania budynku. Pani Marzena Olszewska wraz z mężem powitali nas bardzo serdecznie i zaprowadzili do sali strzelnictwa, gdzie opowiedzieli o swojej pracy w policji i zaprezentowali broń do strzelania, strój do różnych akcji policyjnych a także pokazali jak zbierać odciski palców i ślady dowodowe. Oczywiście mięliśmy możliwość uczestnictwa w tych pokazach. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają prawdziwe kajdanki,  kuloodporna kamizelka, walizka z narzędziami i materiałami techników do badania odcisków palcy, dłoni, butów itp. Widzieliśmy z zewnątrz areszt policyjny, magazyn dowodów rzeczowych, wozy policyjne. Nawet korzystaliśmy z jednego z nich siedząc za kierownicą, z tyłu, gdzie przewożeni są sprawcy i przestępcy. Mieliśmy możliwość zobaczyć policyjnego psa obronnego "Diego", który bardzo często uczestniczy w akcji. Pani policjantka Justyna pokazała nam jak zachowuje się pies podczas akcji. Bardzo jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy zobaczyć pracę policji od wewnątrz.
                                                                                                                                                     K. Ziomkowska


Biwak w Połajewku

3 czerwca 2016 roku wybraliśmy się na dwudniowy biwak do Gospodarstwa Agroturystycznego w Połajewku. Ten malowniczo położony ośrodek znajduje się tuż nad brzegiem jeziora Gopło. Na miejscu, oprócz  gospodarza przywitały nas głośnym okrzykiem pawie. Zwierzęta w gospodarstwie Państwa Nowackich zajmują bardzo ważne miejsce, są jednocześnie wielką atrakcją dla gości. Żyją tu łabędzie, pawie, łyski, kurki wodne, jest też struś, są koty, psy, koń i jeż.
Wkrótce po przyjeździe przystąpiliśmy do rozkładania namiotów.Następnie korzystaliśmy z atrakcji jakie znajdowałysię na terenie gospodarstwa .Około godziny 13-tej przyszła pora naobiad, który wspólnie z nauczycielami przygotowaliśmy. Na świeżym powietrzu smakował dużo bardziej niż zwykle. Po obiedzie  Pan Mirosław zabrał nas na przejażdżkę bryczką po okolicy. Z wielką pasją opowiadał  nam wtedy o urokac nadgoplańskich terenów. Czas płynął szybko, a czekało nas jeszcze ognisko. Trzeba było więc przerwać zabawę. Skoro ognisko, to oczywiście pieczone, smakowite kiełbaski i ziemniaki. A przy ognisku tańce, śpiew i pląsy do późnych godzin wieczornych. Następnego dnia po śniadaniu  w ruch poszły piłki siatkowe, nożne, rakietki do badmintona i tenisa.W pikniku udział wzięli uczniowie klasy 4,5 i 6. Opiekę nad uczestnikami sprawowały panie Katarzyna Ziomkowska, Małgorzata Andrzejewska , Magdalena Twardowska i pan Łukasz Jasiński. Na koniec pożegnanie z gospodarzami ośrodka - Panią Marią i Panem Mirosławem, którzy zaprosili nas , ale tym razem na dłuższy pobyt.                                                                                                         M. Andrzejewska

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2016 - galeria
W tym roku szkolnym nasi uczniowie, pod opieką p. Mirosławy Szczepaniak i organizatora na terenie naszej szkoły p. Katarzyny Ziomkowskiej, zmagali się z bardzo trudnymi zadaniami konkursowymi w KANGURZE MATEMATYCZNYM. Jednakże uzyskali bardzo dobre wyniki, którymi mogliby się pochwalić. I tak:
w kategorii ŻACZEK KL. II                    I miejsce zajął Szymon Laskowski
w kategorii MALUCH KL. IV                  I miejsce zajęła Milena Nowakowska
w kategorii BENIAMIN KL. V                 I miejsce zajął Eryk Lewandowski
w kategorii BENIAMIN KL. VI                I miejsce zajęła Patrycja Wysocka
są to wyniki w naszej szkole, pozostali uczniowie również osiągnęli dobre wyniki:
Sebastian Lewandowski, Jakub Kotliński, Ewelina Cieślak, Robert Sobański, Izabela Górniewicz, Martyna Wiśniewska, Wiktoria Karasińska i Krzysztof Wolski.

                                                                                                                                                     
K. Ziomkowsk
Wycieczka do Torunia - galeria

W sobotni ranek 23 maja wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Torunia.  Pierwszym punktem wycieczki była  wizyta w Planetarium. Toruńskie Planetarium zaprezentowało seans astronomiczny o Układzie Słonecznym, jego planetach i warunkach na nich panujących.Obserwacja sklepienia niebieskiego pozwoliła nam na lepsze zrozumienie struktury wszechświata. Następnym punktem wycieczki był Dom Legend Toruńskich. Atmosfera w nim panowała mroczna. Każda legenda to jeden przystanek w piwnicznym labiryncie. Dziewczyna, która nas oprowadzała opowiadała  legendy językiem stylizowanym na średniowieczny. Z niezwykłym humorem angażowała wszystkich uczestników w odtwarzanie opowiadanych legend. Dzieci były zachwycone i dowiedziały się wielu ciekawostek o Toruniu. Po mrocznych opowieściach urządziliśmy sobie spacer po Starym Mieście . Były pyszne lody , pamiątki i pierniki, z których to miasto słynie.  Niestrudzeni pieszymi wędrówkami po Starówce zawitaliśmy w Żywym Muzeum Piernika. Na piętrze zabytkowego spichrza działa XVI-wieczna piernikarnia, gdzie uczniowie nie tylko obejrzeli sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wzięli  udział w procesie jego powstawania.Jest to muzeum, które angażuje wszystkie zmysły, nie tylko wzrok. W pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, kardamonu i innych przypraw. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie ze wskazówkami, dobierali  przyprawy, ucierali korzenie, przesiewali  mąkę. Następnie własnoręcznie łączyli składniki, wyrabiali ciasto, kształtowali piernikowe specjały. Uczniowie nabyli  uprawnienia  piernikarskie, a każdy z nich dodatkowo zabrał do domu piernik własnoręcznie wykonany.  Około 18:30 nasza wycieczka dobiegła końca. Pełni doznań i
wrażeń z pobytu w mieście Mikołaja Kopernika wróciliśmy do domu.
                                                                                                                                                     M. Andrzejewska

Wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubrańcu - galeria

20 maja bieżącego roku uczniowie klas IV-VI pod opieką p. M. Aleksińskiej, K. Ziomkowskiej zwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubrańcu. Pani bibliotekarka przygotowała nam ciekawą prezentację multimedialną: "Szkoła w różnych kulturach świata". Dzięki tej prezentacji mogliśmy zapoznać się ze zwyczajami i obyczajami obowiązującymi w szkołach różnych krajów świata. Mięliśmy też bardzo interesujące zajęcia warsztatowe, które dały nam wiele satysfakcji i pomogły utwierdzić naszą poznaną wiedzę a także uświadomić nam, że polska szkoła znacznie różni się od innych, lecz wartości edukacyjne uczniów pozostają takie same. Główną atrakcją, która przyniosła wiele frajdy i radości była nauka liczenia od 1-10 po wietnamsku oraz pisanie w tym języku. Opisywaliśmy też chłopców zgodnie ze wskazówkami w liście, który otrzymaliśmy do przeczytania i rysowaliśmy wiele ciekawych wzorów na papierowych talerzykach. Pełni wiedzy wróciliśmy zadowoleni do szkoły na pozostałe zajęcia.
                                                                                                                              K. Ziomkowska, M. Aleksińska
Wizyta w Muzeum Etnograficznym we Włocławku - galeria

Dnia 19   maja 2016 br. uczniowie klas IV - VI pod opieką p. Jadwigi Jasińskiej, Katarzyny Ziomkowskiej i p. Magdaleny Aleksińskiej udali się   do Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Gdy   weszliśmy do   muzeum pani przewodniczka już   tam na   nas czekała. Zaprowadziła nas prosto do sali, w której od razu przeszliśmy do   oglądania prezentacji multimedialnej na temat: "Grafiki". Tutaj pani przewodniczka zaprezentowała nam jak wykonać grafikę posługując się przy tym dłutem, matrycą z linoleum i itp. narzędziami. Potem po krótkiej prezentacji przeszliśmy z wielkim zapałem i chęcią do wykonania graficznych prac, które dostaliśmy na pamiątkę. W   drugiej zaś sali przewodniczka opowiedziała nam   na temat wystawy czasowej: "Historia higieny na wsi". Potem każdy mógł swobodnie oglądać eksponaty takie jak: stare żelazka, miski do kąpieli, kijanki do prania, grzebienie, nożyczki, drewniane nosidła do wody, cebrzyki, konwie, balie, blaszane miednice itp. a nawet mieliśmy okazję poznania wielu ziół używanych nawet w dzisiejszych czasach np. len, majeranek, cubrzyca, malwa itp. Na   koniec zwiedzania wszyscy podziękowaliśmy za zajęcia, oprowadzenie nas po wystawie i wróciliśmy do   szkoły. Każdy poszedł do   swojej klasy na pozostałe zajęcia. Wycieczka do muzeum przyniosła uczniom wiele radości i przyjemności jaką czerpali podczas pobytu. Uczniowie zdobyli wiedzę, którą będą mogli się podzielić z młodszymi kolegami i koleżankami oraz swoimi bliskimi.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           K. Ziomkowska

Majowa Noc z książką

13 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Sarnowie uczniowie klas IV-VI spotkali się po raz czwarty, aby kontynuować wspólne czytanie. Akcja ta stała się w naszej szkole już tradycją i ma za zadanie wyrabiać kulturę czytelniczą u uczniów. Nasza społeczność uczniowska sama przygotowała dla siebie  bajki, baśnie i   legendy wybierając je z księgozbioru naszej biblioteki. Uczniowie czytali je po cichu a następnie opowiadali sobie wzajemnie wrażenia jakie doznawali podczas czytania. Po skończonym czytaniu uczniowie wraz z opiekunami p. M. Wichrowską, J. Stawicką, M. Andrzejewską, J. Jasińską , Ł. Jasińskim i organizatorem p. K. Ziomkowską przygotowywali wspólnie smaczne i kolorowe kanapki, które potem spożywali. Tego wieczoru nie zabrakło również zabawy- wspólne oglądanie filmu: "Hary Potter" i "Miś Rimington" oraz  dyskoteka. Nie zabrakło również niespodzianki w postaci lodów ufundowanych przez tatę jednego z uczniów, p. Zdzisława Kołtuniuk - za co bardzo dziękujemy. Niesamowite wrażenia jakie doznaliśmy wszyscy tego wieczoru na długo zostaną w naszej pamięci.

                                                                                                                                                       K. Ziomkowska

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Brzechwa Dzieciom"
     W czwartek 12 maja w naszej szkole  odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Brzechwa Dzieciom". Celem konkursu było zachęcenie dzieci do sięgania po książki i zainteresowanie ich poezją dziecięcą.  W konkursie wzięło udział 34 uczestników (9 w kategorii "Przedszkolak" i 25 w kategorii "Klasy I-III") .Na wiersze pojedynkowali się uczniowie  szkół: PSP SARNOWO; PSP ZGŁOWIĄCZKA, PSP IZBICA KUJAWSKA, PSP TOPÓLKA, PSP PANIEWO, ZS LUBRANIEC, ZS KŁOBIA I PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE LUBRANIEC.
     Organizatorkami imprezy były panie Magdalena Wichrowska i Katarzyna Ziomkowska, które specjalnie na tę okazję przygotowały piękną dekorację .Recytacje oceniała komisja w składzie: Piotr Sławianowski, Agnieszka Skalska-Krawczyk, Bożena Gąsecka, Magdalena Aleksińska. Usłyszeć mogliśmy, m.in.wiersze: "Samochwała", ,,Żuk'' "Leń", ,,Pomidor'', ,,Kwoka'' czy "Żuraw i czapla".
     Wszystkie dzieci pięknie zaprezentowały przygotowane utwory. Przedszkolaki niemal bezbłędnie wyrecytowały wiersze dbając o takie istotne  szczegóły jak intonacja, ruch sceniczny a nawet rekwizyty. Nic dziwnego, że jury miało niełatwy orzech do zgryzienia. Jury z uwagą przydzielało punkty, a rozbawiona zabawnymi wierszami publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami.

    Zwycięscy: w kategorii "Przedszkolak" 
I  miejsce        ADRIANNA RAKOWSKA    LAT 6      "KWOKA"    PSP ZGŁOWIĄCZKA  
II miejsce     AMELIA ESTKOWSKA    LAT 5 "Żuk"    PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE LUBRANIEC
III miejsce    FAUSTYNA KUJAWA   LAT 5 "TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ" PSP SARNOWO

     W kategorii "Klasy I-III"
I miejsce   MATEUSZ CHUMAŃSKI   "LEŃ" PSP SARNOWO
II miejsce     ADRIANNA KACPRZAK   "SAMOCHWAŁA"  PSP TOPÓLKA
III miejsce  ANTONI KUŹNICKI  " BRUDAS"   ZS LUBRANIEC

    Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczniom odwagi, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                                     
M. Andrzejewska

Wycieczka Czechy - Austria - galeria

W dniach 5 - 6 maja uczniowie klasy VI-tej pod opieką p. Alicji Kuśmirek udali się na wycieczkę do Czech i Austrii. Nasza grupa dołączyła do wycieczki organizowanej przez wychowawców klas VI-tych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Izbicy Kujawskiej. Wyruszyliśmy bardzo wcześnie o godz. 2.00 w nocy, pełni radości i podekscytowani rozpoczynającą się wycieczką. Gdy nasi koledzy rozpoczynali lekcje w szkole my przekraczaliśmy granicę polsko-czeską.  Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Morawskiego Krasu. Podczas wędrówki podziemnymi korytarzami jaskini Punkernia mogliśmy podziwiać przepiękne stalaktyty, nacieki krystaliczne oraz Katedrę Masaryka i  przepaść Macocha.  Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam spływ podziemną rzeką Punkrą na odcinku półkilometrowym. Tego samego dnia mogliśmy zwiedzić przepiękne miasto Brno i jego cenne zabytki.  W hotelu Zetocha w pobliżu austriackiej granicy zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na nocny spoczynek ( pomimo długiej podróży autokarem  i całodziennego zwiedzania nie chciało nam się spać - musieliśmy podzielić się wrażeniami  i  zawiązywać przyjaźnie z nowo poznanymi kolegami). Następnego dnia po zjedzeniu śniadania wczesnym rankiem udaliśmy się w dalszą podróż do Wiednia w Austrii, gdzie czekał  już na nas przewodnik  - przesympatyczna pani Małgosia. Podziwialiśmy to piękne miasto najpierw z okien autokaru,  a następnie wędrując uliczkami            i słuchając opowiadań pani Małgosi  zwiedzaliśmy najciekawsze  oraz  najpiękniejsze miejsca tego miasta. Przez całą podróż towarzyszyła nam piękna pogoda i cudowne widoki z okna. Pełni niezapomnianych wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do Izbicy, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. 
                                                                                                                                                          A. Kuśmirek

Święto Narodowe 3 Maja - galeria
   29 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 225. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie klas starszych pod opieką pani Magdaleny Aleksińskiej. W swoim programie uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny.Przedstawili tło historyczne uchwalenia Konstytucji Majowej, jako pierwszej ustawy zasadniczej  w Europie, a drugiej na świecie.  Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznymi. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Nie zabrakło biało - czerwonej flagi państwowej, hymnu państwowego oraz szkolnego. Uroczysty apel zakończył  się odśpiewaniem "Roty".
   3 maja 2016 roku poczet sztandarowy uczestniczył w gminnych obchodach Święta 3 Maja w Lubrańcu. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Poległym za Wolną i Niepodległą Polskę" oraz na Grobie Nieznanego Żołnieża na cmentarzu parafialnym.
                                                                                                                                     M. Andrzejewska, Ł Jasiński

Wizyta w muzeum w Redczu Krukowym - galeria

W czwartek 28 kwietnia  w myśl zasady -,,Cudze chwalicie, swego nie znacie..'' najmłodsi uczniowie udali się  do muzeum w Redczu Krukowym. Pani kustosz  oprowadziła nas po  Muzeum i opowiedziała jego historię. Dowiedzieliśmy się, że Muzeum powstało z inicjatywy pana Janusza Borkowskiego twórcy Fabryki Maszyn Rolniczych Krukowiak w dawnych halach produkcyjnych. Dużą powierzchnię muzeum zajmują  niespotykane  dziś maszyny i urządzenia rolnicze, legendarne samochody i motocykle, wspaniałe karoce, bryczki, powozy, karawany. Wśród tysięcy eksponatów znajdują się też: militaria, mundury, pamiątki z czasów wojen, stare przedmioty z zakładów rzemieślniczych, aptek, urzędów. Są też stare dokumenty, znaleziska archeologiczne, dzieła twórców ludowych. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy eksponaty, których można było dotknąć. Warto wspomnieć, że właśnie to muzeum, jest jednym z nielicznych, w którym wolno dotykać eksponatów, wsiąść do karety czy dosiąść starego motocykla. Oczywiście większość z naszych uczniów korzystała z tej rzadkiej możliwości. Wśród chłopców największą popularnością cieszyły się stare samochody. Żaden z uczniów nie oparł się pokusie zmierzenia się z fotelem kierowcy Syreny, Mercedesa czy też Fiata. Niektórzy z uczniów widzieli pierwszy raz np. żelazko z duszą, gramofon, kartki żywnościowe i wiele, wiele innych niezwykle interesujących przedmiotów. Po zwiedzeniu Muzeum przenieśliśmy się do ogrodu gdzie znajdowały się huśtawki, zjeżdżalnie i trampoliny. Wszyscy wrócili do szkoły zachwyceni wycieczką.                             
                                                                                                                                                   M. Andrzejewska

76 rocznica Zbrodni Katyńskiej - galeria
Dnia 28 kwietnia  odbył się w naszej szkole uroczysty  apel z okazji 76 rocznicy zbrodni katyńskiej . Część artystyczną przygotowała kl. III oraz klasy starsze  pod kierunkiem  pani Zofii Twardowskiej i pana Tomka Tuszyńskiego. Upamiętniliśmy w ten sposób blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej wymordowanych decyzją władz Związku Radzieckiego w Katyniu, Kalininie  i Charkowie. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.     Przypomniano, że pod pojęciem "zbrodnia katyńska" kryje się zamordowanie polskich jeńców wojennych w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Sprawa zamordowania kilkunastu tysięcy polskich oficerów jest dla Polaków jednym z najbardziej bolesnych wydarzeń II wojny światowej. Apel był doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.
                                                                                                                                                    M. Andrzejewska