Copyright C 2008 - 2016 by Łukasz Jasiński   •   All Rights reserved   •   E-Mail: spsarnowo@tlen.pl
Wyniki Ogólnopolskiego Dyktanda (nie tylko) dla  Mistrzów.
   
  Dnia 15 grudnia 2016 roku sześcioro uczniów z klasy V-VI wzięło udział w Ogólnopolskim Dyktandzie (nie tylko) dla Mistrzów. Nasi uczniowie musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, albowiem do konkursu przystąpiły szkoły podstawowe z całego kraju, a i przygotowany przez organizatorów sprawdzian umiejętności zawierał mnóstwo ortograficznych pułapek. 
Możemy być dumni z naszych uczniów, którzy spisali się naprawdę świetnie.
Niepokonana okazała się uczennica klasy V Milena Nowakowska, która otrzymała dyplom laureata za zajęcie 5 miejsca. Zostały przyznane również trzy wyróżnieni dla :
Eryka Lewandowskiego z kl. VI za zajęcie 8 miejsca.
Eweliny Cieślak  z klasy V za zajęcie 9 miejsca.
Weroniki Rutkowskiej z klasy VI za zajęcie 11 miejsca.
Dwie uczennice z klasy VI -Izabela Górniewicz i Klaudia Lewandowska  otrzymały  dyplomy uznania.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział w konkursie.


72 Rocznicy Wbicia Słupa Granicznego w Czeladzi nad Odrą

I my też tam byliśmy. wzięliśmy udział w obchodach 72 Rocznicy Wbicia Słupa Granicznego przez saperów 6. batalionu pontonowo - mostowego w Czelinie nad Odrą. Reprezentowaliśmy naszą szkołę jako jedną z trzech szkół  Rodziny Szkół Wojskowych. Przy Pomniku Saperów przy ulicy Żytniej we Włocławku złożyliśmy wiązankę kwiatów jako symbol naszej pamięci.

                                                                                                                                                            K. Ziomkowska
Zabawa noworoczna
   
Choinka noworoczna na zakończenie I semestru nauki jest w naszej szkole jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla społeczności szkolnej i rodziców. Toteż 28 stycznia 2017 r. sala gimnastyczna, przystrojona w karnawałową dekorację przygotowaną przez panie Magdalenę Wichrowska i Katarzynę Ziomkowską   na czas zabawy zamieniła się w balową salę. Uroczystość rozpoczęły występy taneczne uczniów ze szkolnego kółka tanecznego oraz uczniów klasy szóstej, którzy wprowadzili wszystkich w karnawałowy nastrój i zaprosili do tańca.Wszyscy bawili się doskonale przy dźwiękach największych przebojów . Uczniowie otrzymali też słodki poczęstunek, smakowali też różne specjały z kawiarenki szkolnej. Z niecierpliwością  jednak każdy uczeń czekał na przybycie niezwykłego gościa - Mikołaja, który znalazł chwilę i przybył do naszej szkoły w asyście  Elfów oraz Śnieżynki i obdarował dzieci słodkimi prezentami, przygotowanymi przez Radę Rodziców.Po wizycie Mikołaja dzieci nadal bawiły się wybornie. Wspomnienia tych miłych chwil na długo zagoszczą w ich sercach.
        Chyba nie było ucznia, któremu by się nie podobało. Duże podziękowania należą się państwu Górniewiczom, którzy za sponsorowali folię na dekorację sali gimnastycznej oraz  rodzicom, którzy przygotowali dla  swoich pociech smaczne ciasta .  Wszyscy w naszej szkole bardzo lubią zabawę choinkową, ponieważ zwiastuje ona  początek ferii. 
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska

Dzień Babci i Dziadka
      Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 19 stycznia o godzinie 10.30 w naszej szkole  odbyła się uroczystość z okazji ich święta .Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.W  pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci oddziału przedszkolnego i klas młodszych pod kierunkiem swoich wychowawczyń  przedstawiły  program artystyczny.  Były to wiersze , piosenki okolicznościowe oraz pełne humoru scenki. Zaproszeni  goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu dzieci z  klasy pierwszej oraz drugiej .Specjalną niespodzianką dla dziadków był występ uczniów klasy szóstej , którzy to pokazali inscenizację wiersza Juliana Tuwima p.t,,Rzepka '' w języku rosyjskim.
      Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa.Uroczystość zakończyła  pani dyrektor Elżbieta Jażdżewska, która złożyła  życzenia wszystkim babciom i dziadkom i zaprosiła na słodki poczęstunek i herbatkę.Po uroczystości można było wykonać wspólne zdjęcie z babcią i dziadkiem. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Dzień , w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.
                                                                                                                                                           M. Andrzejewska

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego "Leon" z matematyki

I nadeszły nasze oczekiwane wyniki z konkursu, który po raz pierwszy w tym roku szkolnym pisaliśmy w składzie 11 osobowym. My uczniowie kl. IV - VI cieszymy się z naszych osiągnięć. Laureatami konkursu zostali:
Eryk Lewandowski kl. VI         8 miejsce
Weronika Rutkowska kl. VI    9 miejsce
Milena Nowakowska  kl. V     11 miejsce
I otrzymali dyplomy laureatów i nagrody, a pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i też mieli dobre wyniki swoich prac konkursowych. Laureatom i wszystkim pozostałym uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie i czekamy na następne wyniki z konkursu sesji zimowej, która odbyła się 11 stycznia. Uczniowie pisali w tym samym składzie i dołączyła do nich Patrycja Grabowska z kl. IV. Czekamy...
                                                                                                                                                               K. Ziomkowska


Szkolna Wigilia
     Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.Tego roku w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy trzeciej, piątej i szóstej którzy pod kierunkiem pani katechetki Alicji Kuśmirek i pana Tomka Tuszyńskiego przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je na pięknie udekorowanej na tę okoliczność sali gimnastycznej, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Po występie głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Jażdżewska, która podziękowała młodym artystom i złożyła wszystkim  świąteczne życzenia.
      Na koniec udekorowane odświętnie klasy oraz korytarz  stały się miejscem spotkań wigilijnych.Uczniowie spotkali się z wychowawcami i rodzicami aby przy wspólnym stole podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.Na stołach nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw.Ten dzień uczniom tej szkoły na długo pozostanie w pamięci.
                                                                                                                                                           M. Andrzejewska

Na spektaklu we Włocławku
15 grudnia 2016 r. uczniowie klas 0-3 udali się do Centrum Kultury we Włocławku na adaptację sceniczną lektury H. Lofting'a pt. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"  w wykonaniu aktorów  Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl podkreśla istotną rolę przyjaźni w życiu człowieka. Uwrażliwia na otaczający nas świat, dzięki ukazaniu życzliwej postawy głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Kształtuje postawy tolerancji i szacunku. Dzięki ruchomej scenografii, dzieci łatwo przyswoiły informacje na temat miejsc odwiedzanych przez doktora. Aktorzy posługiwali się oryginalnymi instrumentami muzycznymi, co przybliżyło młodym widzom pojęcie kultury afrykańskiej. W spektaklu pojawiły się również podstawowe formy lalek teatralnych, co było dodatkową atrakcją dla naszych uczniów.                          
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego: "MÓJ LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA"

Konkurs został zorganizowany dla klas IV - VI. Celem konkursu było napisanie listu do Świętego Mikołaja. Prace były bardzo ciekawe i oryginalne.  W każdej pracy znalazły się prośby o prezenty, lecz co ciekawe, nie dla nadawców listów, lecz dla biednych, chorych i samotnych dzieci. Godne podziwu są postawy naszych uczniów, którzy wykazali niezwykle dojrzałe, pełne empatii i dobroci serca nastawienia.
A oto wyniki:
I miejsce    Eryk Lewandowski kl. VI
II miejsce  Milena Nowakowska kl. V
                   Ewelina Cieślak kl. V
III miejsce Weronika Rutkowska kl. VI
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                                               M. Aleksińska
                                                      

Rozstrzygnięcie konkursu: "STOP - DYSKRYMINACJI!"

Konkurs został zorganizowany dla klas IV - VI w formie pracy plastycznej, projektu oraz prezentacji multimedialnej. Prace były bardzo ciekawe i interesujące a oceniały je pani Katarzyna Ziomkowska - organizatorka konkursu i pani Magdalena Wichrowska.
A oto wyniki, na które wszyscy czekali z niecierpliwością:
I miejsce Emil Nowakowski kl. IV i Weronika Rutkowska kl. VI
II miejsce Milena Nowakowska kl. V
III miejsce Eryk Lewandowski kl. VI
Wyróżnieni uczniowie:
Izabela Górniewicz kl. VI i Wiktor Głuszkowski kl. VI
Udział w konkursie wzięły również uczennice kl. V  Andżelika Król i Ewelina Cieślak. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                                               K. Ziomkowska


Andrzejki
Dnia 24 listopada jak co roku obchodziliśmy Andrzejki. W tym roku organizatorzy imprezy pani Katarzyna Ziomkowska, Magdalena Wichrowska wraz ze Samorządem Uczniowskim zorganizowali konkurs " Lata 80- te". I tak uczniowie i dzieci klas "0" - III wraz z wychowawcami przebierali się za postacie z bajek tamtych czasów. W tej kategorii I miejsce zdobyła "0", II miejsce klasa I, III miejsce klasa II, a na wyróżnienie zasłużyła klasa III. W kategorii IV - VI uczniowie wraz z wychowawcami przebierali się za słynnych piosenkarzy, hipisów z lat 80-tych. I miejsce zdobyła klasa IV, II miejsce klasa VI a trzecie miejsce klasa V. Nietypowym punktem programu andrzejkowego był konkurs dla rodziców w tej kategorii i bardzo się cieszymy, że i oni potrafią się z nami bawić i wzięli w nim udział. I miejsce - pan Roman Górniewicz, II - miejsce - pani Bożena Lewandowska, III miejsce - pani Łucja Górniewicz serdecznie gratulujemy wszystkim nagród i dyplomów. Ale co tam., nie byłoby Andrzejek bez wróżb ciasteczkowych, które upiekła nam pani Agnieszka Polak za co serdecznie dziękujemy w szczególności w tym roku, bo pieniądze z wróżb zostaną przekazane na rehabilitację Weroniki ze Szkoły podstawowej w Kłobi. Ponadto informujemy, że w ten dzień również Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna pani Mirosławy Szczepaniak zorganizował kiermasz maskotek przyniesionych z domu i pieniążki z tej akcji zostaną również przekazane dla Weroniki. Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy a zabawę andrzejkową w tym roku uważamy za szczególnie udaną.                                                                                
                                                                                                                                       K. Ziomkowska, M. Wichrowska

Uroczyste Slubowanie kl. I

     17 listopada to pamiętna data dla pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.Na uroczystość przybyła przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Sobańska oraz rodzice uczniów klas pierwszych. Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Elżbieta Jażdżewska. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego się już w szkole nauczyli. Po zaprezentowaniu umiejętności uczniów, nastąpiła najważniejsza chwila - uroczyste ślubowanie. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie:,,Pasuje Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. st .sierż. Feliksa Rybickiego w Sarnowie '' i dotknęła ołówkiem, jak czarodziejską różdżką , ramion pierwszoklasistów. Ukoronowaniem aktu pasowania, do którego przystąpiło grono uczniów z klas pierwszych było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Pani dyrektor pogratulowała maluchom zaprezentowanych umiejętności oraz podziękowała wychowawczyni pani Zofii Twardowskiej za przygotowanie uczniów do wspaniałego występu. Najmłodsi otrzymali również upominki ufundowane przez Radę Rodziców, Samorząd Szkolny oraz sklepik uczniowski . Była też chwila na pamiątkowe zdjęcia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

                                                                                                                                                            M. Andrzejewska

Narodowe Święto Niepodległości
   
10 listopada w naszej szkole  odbyła się uroczystość z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy trzeciej oraz klas starszych uświetnili obchody 11 Listopada programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem pani Magdaleny Aleksińskiej oraz pana Tomasza Tuszyńskiego.Rocznicowe obchody rozpoczęły się wprowadzeniem sztandaru szkoły i  odśpiewaniem hymnu państwowego. Był brzozowy krzyż, mogiła  i symboliczne znicze.  Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania ,,Roty''.
     Po uroczystości uczniowie zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność. Po apelu głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała za przygotowanie apelu uczniom i nauczycielom oraz zaprosiła na lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości .  11 listopada przedstawiciele naszej społeczności wraz z   pocztem sztandarowym  brali udział w uroczystej mszy św. za Ojczyznę , która odbyła się w Lubrańcu.                                                                                                 M. Andrzejewska

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Leon

    Dnia 16 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki  "Leon". Po raz pierwszy braliśmy w nim udział. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych, odkrywania skrytych talentów oraz rozwinięcia nawyku matematycznego myślenia. Konkurs z matematyki dla szkół podstawowych jest sposobem na rozbudzenie motywacji do rozwoju zdolności matematycznych oraz sposobem na czerpanie radości z odkrywania tajników królowej nauk.  Zakres konkursu dostosowany był do norm programowych poszczególnych klas podstawowych. Konkurs miał formę testu z zadaniami otwartymi i zamkniętymi, w których była jedna lub kilka prawidłowych odpowiedzi. To uczniowie z klas:
IV - Paweł Jakubowski i Emil Nowakowski
V - Ewelina Cieślak, Milena Nowakowska, Jakub Kotliński i Jakub Jakubowski
VI -  Izabela Górniewicz, Klaudia Lewandowska, Eryk Lewandowski, Weronika Rutkowska i Robert Sobański zmagali  się z zadaniami. Jesteśmy ciekawi jak im poszło i czekamy na wyniki.
                                                                                                                                                    Katarzyna Ziomkowska

Zbiórka makulatury

    W październiku  rozpoczęła się w naszej szkole akcja zbiórki makulatury. Jej celem było zachęcenie uczniów do selektywnego zbierania surowców wtórnych oraz dbanie o środowisko naturalne. Na pochwałę zasługuje postawa wielu rodziców, którzy aktywnie włączyli się w akcję, wspomagali najmłodszych i przynosili do szkoły ciężkie paczki makulatury. W konkursie udział wzięło 6 klas oraz oddział przedszkolny. Zebraliśmy 1823 kg makulatury.
WYNIKI KONKURSU :

W kategorii klasa pod uwagę brano ilość makulatury przypadającą na jednego ucznia klasy.
   I MIEJSCE- KLASA  DRUGA  - 634 KG - 45 kg na osobę
  II MIEJSCE -KLASA  PIERWSZA- 220 KG- 44 kg na osobę
  III MIEJSCE -ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY- 307 KG -34 kg na osobę.

W kategorii zbiórka indywidualna:
I MIEJSCE- Mateusz Chumański -168 kg
II MIEJSCE-Andżelika Król - 162 kg
III MIEJSCE - Krzysztof Sobański -150 kg
IV miejsce-Weronika Chumańska  - 122 kg
V miejsce - Zuzanna Łukaszewska - 100 kg
VI miejsce - Amelia Laskowska - 83 kg

Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję,uczniom , rodzicom i nauczycielom bardzo dziękuję.
                                                                                                    Organizator akcji bibliotekarz  Małgorzata Andrzejewska


Mikroskala w Koninie
     W piątek 21 października 2016 r.  uczniowie klas I-VI z inicjatywy pani Małgorzaty Andrzejewskiej wybrały się do Konina do Parku Makiet Mikroskala. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Mirosława Szczepaniak i Katarzyna Ziomkowska oraz pan Łukasz Jasiński.
      W Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie czekało na nas ponad 30 różnych makiet o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Makiety przedstawiały sceny z popularnych filmów, obrazy z historii Polski, świata i Konina. Zwiedzaliśmy Mikroskalę z przewodnikiem, samodzielnie wprawialiśmy w ruch niektóre elementy i zapoznaliśmy się ze sposobem powstawania samych makiet. Można było także podziwiać interaktywne kolejki, postaci z bajek oraz makietę wesołego miasteczka pełną świateł i barw, a także obejrzeć dinozaury .Przeżyliśmy niesamowite chwile podczas oglądania filmu w kinie 6 D oraz w kapsule czasu. Odbyliśmy warsztaty w pracowni modelarskiej. Ciekawą atrakcją były również zabawy ruchowe podczas pobytu w salce rekreacyjno - wypoczynkowej. W sklepie "Mądra Zabawka", gdzie znajdują się różnego rodzaju modele i wiele zabawek o charakterze edukacyjnym, każdy kupił sobie coś ciekawego. Wróciliśmy zadowoleni, ponieważ spędziliśmy niezapomniane chwile bawiąc się i jednocześnie ucząc.
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska

Dzień Edukacji Narodowej
    13 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak co roku w sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność uczniowska, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, przewodnicząca Rady Rodziców - pani Beata Sobańska oraz nauczyciele emeryci związani ze szkołą - pani Bożena Błachnio oraz pani Zofia Majchrzak.
          Akademię rozpoczęło wystąpienie dyrektor szkoły - pani Elżbiety Jażdżewskiej, która życzyła nauczycielom radości z trudnej, ale pięknej pracy. Podziękowała im za życzliwość, pomysłowość, a przede wszystkim za podejmowaną każdego szkolnego dnia  pracę, której celem jest kształcenie kolejnych pokoleń młodych ludzi. Również wiele ciepłych słów skierowała w kierunku pracowników administracji, dziękując za dotychczasowe zaangażowanie w codziennej pracy.Do życzeń dołączyła się również przewodnicząca Rady Rodziców.
         Młodzi artyści z klas IV - VI  pod kierunkiem pań: Jadwigi Jasińskiej oraz Katarzyny Ziomkowskiej pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. W pełnym humoru montażu słowno-muzycznym podziękowali swoim pedagogom za trud, jaki wkładają w ich edukację, za przekazywaną im każdego dnia wiedzę, za cierpliwość, poświęcenie i troskę. Aby nieco rozbawić Radę Pedagogiczną zaprezentowali pokaz mody dla  nauczycieli. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.
          Następnie przedstawiciele Samorządu Szkolnego wręczyli słodkie upominki pani dyrektor, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji.
          Na koniec odbyło się ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną p.t.,,Rozpoznaj swojego nauczyciela ze zdjęcia z dzieciństwa "Najlepszy wynik osiągnęła klasa VI oraz klasa II. Gratulujemy !
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska

Wizyta w piekarni
     We wtorek 11 października dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas młodszych  razem ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do piekarni pana Jana Chaberskiego w Lubrańcu.Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba oraz poznanie produktów potrzebnych do wyrobu pieczywa.Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Dowiedziały się także jak nazywają się poszczególne maszyny i narzędzia piekarskie. Przez cały czas zwiedzania piekarni towarzyszył dzieciom cudowny zapach i aromat pieczywa,  który sprawił, że poczuły się głodne i z wielkim apetytem zjadały słodkie ciasteczka, drożdżówki oraz bułki , którymi zostały poczęstowane.
     Serdecznie dziękujemy właścicielowi  piekarni  za okazaną gościnność  i miłą atmosferę.
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska

Cyrk "Heca"

    Wszyscy lubimy podziwiać występy cyrkowe, śmiać się z klaunów, podziwiać wykonywane przez artystów magiczne sztuczki. Większości z nas cyrk kojarzy się z wesoło spędzanym czasem i  zabawą.
    10 października uczniowie nasze szkoły mieli okazję obejrzeć  przedstawienie cyrkowe. Do naszej szkoły zawitali bowiem artyści z cyrku HECA. Podczas prawie godzinnego występu dzieci podziwiały żonglerkę, iluzję, akrobacje i tresurę. Do swych pokazów angażowali również naszych uczniów. Niektórzy próbowali jeździć na bardzo małym rowerku i  starali się wykonać akrobatyczne sztuczki. Przekonaliśmy się , że nie łatwo jeździć na jednokołowym rowerku a na maleńkim dwukołowym jeszcze trudniej.  Jednak największą atrakcją był pokaz węża. Część uczniów miała szczęście i mogła wziąć węża na szyję. Pozostali mieli natomiast okazję dotknąć i "pogłaskać" to piękne egzotyczne zwierzę. Po zakończeniu przedstawienia można było kupić sobie pamiątki  a artyści otrzymali od dzieci gromkie brawa. Ten dzień zapamiętamy na długo.
                                                                                                                                                           M. Andrzejewska

Wycieczka do skansenu w Kłóbce
    
Dnia  4 października odbyliśmy wycieczkę do Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Brali w niej udział uczniowie klas II - VI naszej szkoły.Organizatorką wyprawy była pani dyrektor. Kłóbka to jedyne  miejsce w najbliższej okolicy, gdzie można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi.W skansenie  odtworzone są przede wszystkim zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej. Z zaciekawieniem oglądaliśmy drewniane chałupy chłopskie kryte strzechą,  kuźnię, starą karczmę, wiatrak oraz remizę strażacką.Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie szlacheckiego  dworu rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina.
     Cały park jest dobrą lekcją historii, podczas której mogliśmy choć na chwilę przenieść się w te, nie tak odległe czasy. Trudno nam uwierzyć, że można było tak żyć bez prądu, telefonu, komputera, telewizji itp. Cieszymy się jednak, że są takie miejsca, w których możemy poznać i obejrzeć - jak żyli i pracowali nasi prapradziadkowie.
                                                                                                                                                             M. Andrzjewska
Spektakl "Trzy Świnki"
28 września dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III z dużym zainteresowaniem obejrzały teatrzyk kukiełkowy "Trzy świnki" Dzieci z wielką uwagą śledziły losy znanych na całym świecie trzech małych świnek i złego wilka. Urocze przedstawienie nauczyło nas, iż to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że. "ciężka sumienna praca naprawdę się opłaca".  Po spektaklu odbyła się sesja zdjęciowa dla dzieci. Już nie możemy się doczekać efektów pracy fotografa.
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska


Wycieczka do Biskupina

    24 września odbyła się szkolna wycieczka do osady prehistorycznej w Biskupinie. Udział w niej wzięły klasy II-VI wraz z paniami-K.Ziomkowską, M.Andrzejewską , M.Szczepaniak oraz A.Kuśmirek. Tegoroczny festyn poświęcony był modzie sprzed tysięcy i setek lat rekonstruowanej na podstawie znaleziskarcheologicznych.  
     Kiedy już wszyscy uczestnicy zebrali się przed szkołą- o godz.8.15 ruszyliśmy w drogę, która minęła bardzo szybko dzięki dobremu humorowi, który towarzyszył nam od początku dnia. Po dotarciu na miejsce i podzieleniu na grupy, ruszyliśmy na żywą lekcje historii. Otaczali nas ludzie ubrani, zachowujący się oraz mówiący dokładnie jak nasi przodkowie. Klimat panujący tam był nie do opisania- poczuliśmy się jak przeniesieni w czasie. Podziwialiśmy jak wyglądało dawne życie codzienne, jak jadano, ubierano się, czesano, w jaki sposób wyrabiano ubrania, biżuterię, broń oraz przedmioty codziennego użytku. Oglądaliśmy pokazy mody, w trakcie których podziwialiśmy stroje noszone od epoki kamienia aż po czasy nowożytne.Swoje ubrania bojowe zaprezentowali także wojownicy. Ponadto obserwowaliśmy pojedynki wojów, koncerty czeskiego zespołu Remdih oraz polskie grupy Percival, Imbridus, Dziwoludy a także  warsztaty tańców szkockich i irlandzkich.Chętni mogli ulepić naczynie z gliny, zrobić sobie biżuterię lub upiec placek-podpłomyk.
    Kiedy wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną, byliśmy pełni wrażeń kończącego się właśnie dnia. Każdy z nas dowiedział się wielu interesujących i  zaskakujących rzeczy, których przez długi czas nie zapomni.
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

    We wtorek  20 września 2016r. w naszym Oddziale Przedszkolnym  w dobrym humorze i z uśmiechem obchodzono Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasi milusińscy w dniu swojego święta miło spędzali czas m.in. na wspólnych zabawach przy muzyce, tańcach, konkursach i zabawach plastycznych. Na zakończenie radosnego dnia każdy przedszkolak otrzymał balonik, dyplom  i ręcznie wykonaną plakietkę. 
Dzień Przedszkolaka był wspaniałym i radosnym wydarzeniem dla każdego dziecka.
                                                                                                                                                                M. Wichrowska

Ognisko integracyjne
Ciepłe promienie wrześniowego słońca skłoniły uczniów klasy IV- VI do udziału w  ognisku, które odbyło się w piątek 16 września 2106 r. na boisku szkolnym.Organizatorem imprezy była pani pedagog Katarzyna Ziomkowska.Opiekunami były panie Małgorzata Andrzejewska , Joanna Stawicka ,Magdalena Wichrowska oraz Pan Łukasz Jasiński.  Impreza rozpoczęła się o godzinie 18.00 . Podczas ogniska można było zjeść pyszną kiełbaskę, pieczonego ziemniaka oraz upiec chlebek.. Kiełbaski smażyły się na złocisty kolor tylko poza tymi, które spaliły się doszczętnie. Pogoda oraz humory dopisywały do samego końca. Znakomita atmosfera ogniska przyczyniła się do lepszego poznania kolegów i koleżanek.
                                                                                                                                                             M. Andrzejewska


Wizyta straży pożarnej
    Dnia 14 września  do naszej szkoły przybyli niecodzienni goście. O godzinie 9.00 na boisko  przed naszą szkołę wjechał wielki czerwony wóz strażacki, a w nim strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu.
    Strażacy szczegółowo omówili wszystkie tajemnicze przedmioty znajdujące się w jego wyposażeniu. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej służby. Mieliśmy również okazję zobaczyć z bliska z  czego składa się pełny strój bojowy strażaka. Poznaliśmy, jaką rolę odgrywają jego poszczególne elementy, zabezpieczające go przed ogniem i innymi zagrożeniami związanymi z akcją ratowniczą. Dzieci dowiedziały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą także do wypadków komunikacyjnych i  pomagają poszkodowanym. Ponadto uczniom przedstawiono strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia, a więc wyposażonego przede wszystkim w wywołujący największe zainteresowanie aparat ODO i sygnalizator bezruchu. Podczas spotkania wszystkie dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy do straży pożarnej i sytuacje, kiedy mogą go używać.
      Na zakończenie strażacy przedstawili  sposoby i techniki podawania wody podczas pożaru, umożliwiając uczniom praktyczne ćwiczenia. Największą atrakcją było oczywiście polewanie wszystkich wodą. Pogoda dopisała, więc wszyscy biegali mokrzy, ale szczęśliwi. Spotkanie zorganizowała pani pedagog Katarzyna Ziomkowska.
    Bardzo dziękujemy pracownikom Straży Pożarnej w Lubrańcu za poświęcony naszej szkole czas i udzielenie cennych informacji.                                                                                                                                             
                                                                                                                                                             M. Andrzejewska

Wizyta policji
    W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
    W ramach edukacji w tym kierunku pedagog szkolny- pani Katarzyna Ziomkowska zaprosiła do szkoły policjantów, którzy spotkali się na sali gimnastycznej z wszystkimi uczniami naszej szkoły. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły  Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji.Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
                                                                                                                                                             M. Andrzejewska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

    1 września to wyjątkowy dzień w życiu każdego ucznia. Po długiej wakacyjnej przerwie- powrót do szkoły.Uśmiechnięci, opaleni powróciliśmy do szkoły aby powitać rok szkolny 2016/ 2017. Pani dyrektor Elżbieta Jażdżewska powitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców. Szczególne słowa otuchy skierowała do pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą .Zapewniła ich,że pracownicy szkoły, starsi koledzy i koleżanki będą służyli im pomocą w trudnych sytuacjach. Pani dyrektor przypomniała wszystkim, że szkoła to obowiązki, nauka ale także nowe przyjaźnie i zabawy. Pierwszoklasiści oraz uczniowie klasy drugiej, trzeciej, czwartej i piątej otrzymali darmowe podręczniki, które przygotowało dla nich MEN. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wiele sukcesów, zadowolenia i wytrwałości.
                                                                                                                                                            M. Andrzejewska
Wycieczka do Wrocławia
  
12 października wczesnym rankiem uczniowie klas III-VII wraz z opiekunami i kierownikiem wycieczki panią Jadwigą Jasińską wyruszyli  na wycieczkę do Wrocławia,stolicy Dolnego Śląska. Zobaczyliśmy Ostrów Tumski oraz zabytkowe ulice prowadzące do Rynku.Po drodze spotkaliśmy liczne krasnoludki,a było ich wiele ,więcej niż w bajce o królewnie Śnieżce. Nie mogliśmy pominąć słynnej Panoramy Racławickiej .To wielkie malowidło (15 m/114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren,zaciemnione ,kręte podejście ),,przeniosło '' nas w inną rzeczywistość i inny czas .  Dodatkowo w programie wycieczki znalazło się podziwianie panoramy Wrocławia z 49. piętra    wieżowca Sky Tower.  Największe jednak wrażenie na uczniach zrobiła wizyta we wrocławskim Afrykarium. Z zachwytem podziwiali niezwykłe gatunki ryb oraz inne istoty wodne zamieszkujące odległe zakątki świata.Była też okazja podpatrzenia zachowania wielu innych dzikich zwierząt takich jak : żyrafy, tygrysy,małpy , niedźwiedzie. 
     Po intensywnym i pełnym wrażeń zwiedzaniu, głodni udaliśmy się na posiłek do McDonald's.  Po obiedzie był czas na zakup pamiątek z wycieczki.   Późnym wieczorem zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły , gdzie czekali na nas rodzice. 

Wycieczka do Borysewa
   
27 września , w słoneczny , pogodny dzień udaliśmy się na egzotyczną wycieczkę autokarową do Borysewa. Ogród zoologiczny w Borysewie jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, gdzie można stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami z całego świata. Jadąc kolejką wysłuchaliśmy historię zoo oraz usłyszeliśmy wiele ciekawostek o zwierzętach. Podziwiać tam można około 50 tysięcy gatunków najróżniejszych zwierząt, m.in. białe tygrysy bengalskie, lwy białe, antylopy, lamy, alpaki, małpy, bawoły, tapiry, zebry, kangury, kajmany, dingo, żyrafy, słonie, wilki oraz wielbłądy. Ponadto żyją tam zwierzęta zamieszkujące świat wodny, m. in. ptactwo wodne, żółwie czy foki Po atrakcyjnej przejażdżce, uczniowie klas V-VII uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z udziałem żywych zwierząt. Uczniowie klas młodszych w czasie godzinnej pauzy mogli korzystać z Figlarni, gdzie atrakcją był 9 metrowy zamek ze zjeżdżalnią, tajemnicza stonoga i nurkowanie w basenie z kulkami.W czasie  spaceru po Safari dzieci podziwiały zwierzęta z całego świata; najgroźniejsze drapieżniki: tygrysy, wyjątkowe białe lwy, które w Borysewie doczekały się trójki potomstwa, jak i łagodne zebry, strusie, bawoły, wielbłądy i żyrafy. W ZOO zobaczyły także różne gatunki lemurów, kangurów i antylop.
     Do szkoły wróciliśmy zachwyceni wycieczką, pełni nowych wrażeń i nowych wiadomości.

Wyniki konkursu: "Spacerkiem po mojej szkole, czyli nie tylko nauką żyje uczeń"
Do konkursu przystąpiło 7 uczniów z klas IV-VI. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i przygotowanie do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie, wykorzystanie programów komputerowych do kształtowania uwagi i spostrzegawczości, korzystanie z różnych źródeł informacji, wzbudzenie idei współzawodnictwa między rówieśnikami, oraz przed wszystkim przedstawienie spojrzenia ucznia na świat zewnętrzny.
I miejsce zajęła Ewelina Cieślak kl. V
II miejsce zajęła Natalia Mikołajczak kl. VI
III miejsce zajęła Izabela Górniewicz kl. VI
Uczniowie Eryk Lewandowski, Weronika Rutkowska, Emil Nowakowski i Milena Nowakowska również zasługują na pochwałę za wkład włożony w prace jaką wykonali nad swoją prezentacją. Każda była równie ciekawa i interesująca. Bardzo dziękuję uczniom, którzy rozszerzają swoje zainteresowania i biorą udział w konkursach.                                     K. Ziomkowska

Wycieczka klas młodszych do Płocka
Dnia 26.05.2017 r. uczniowie klas młodszych  wraz z oddziałem przedszkolnym uczestniczyły w wycieczce do ZOO w Płocku. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta  ryby i  ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły żyrafy, słonie oraz foki, chociaż niektórym do gustu przypadły wesołe i zwinne surykatki. Każde przejście obok egzotycznego zwierzątka wywoływało zachwyt i zdumienie. Pogoda i humory dopisywały, więc wszyscy, choć zmęczeni to jednak zadowoleni, wrócili do domu. To był bardzo udany wyjazd.                                                                                                                                              M. Andrzejewska

Dzień Matki i Ojca
   
     Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu. Należy więc pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszej szkole nauczyciele pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca.

     W tym roku uroczystość odbyła się w przeddzień Dnia Matki to jest 25 maja i zaproszeni zostali wszyscy rodzice Dzieci w odświętnych, galowych strojach, na tle pięknej dekoracji popisywały się przed ukochanymi Rodzicami swoimi umiejętnościami, recytowały wiersze , śpiewały piosenki i  tańczyły.
     Na zakończenie dzieci złożyły swoim mamom i tatusiom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Te krótkie chwile spędzone w szkole z pewnością na długo pozostaną w pamięci - zarówno dla Rodziców - szczęśliwych i dumnych ze swych pociech oraz uczniów, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte.
    Po części artystycznej Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich rodziców na słodki poczęstunek .
    Opiekę nad przygotowaniem imprezy sprawowały panie: Mirosława Szczepaniak, Magdalena Wichrowska , Małgorzata Andrzejewska oraz pan Tomasz Tuszyński.                                                                                          M. Andrzejewska

Aerobik 2017
Po raz pierwszy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Sarnowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu "Aerobik Nocą" . Dziewczęta i chłopcy  klas III - VI spotkali się dnia 12 maja 2017 roku w szkole, by wspólnie spędzić czas bawiąc się do rana. Głównym celem i założeniem spotkania było upowszechnianie aktywnego, zdrowego trybu życia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie, integracja uczniów, zacieśnienie współpracy pomiędzy rodzicami, nauczycielami i uczniami, kształtowanie właściwego zachowania w każdych warunkach, kształcenie umiejętności współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji, kształtowanie odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań.  Wspólne spędzenie wolnego czasu przez nauczycieli i uczniów, udział w Aerobiku i Zumbie, pieczenie zdrowych przepysznych tostów i deserów zawdzięczamy organizatorowi p. Katarzynie Ziomkowskiej i naszym opiekunom p. Małgorzacie Andrzejewskiej, Joannie Stawickiej  oraz p. Łukaszowi Jasińskiemu.                                                                                                                      K. Ziomkowska                                                                              


Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

27 kwietnia 2017 r. dla uczczenia Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odbyła się w naszej szkole akademia przygotowana przez młodzież klas starszych pod kierunkiem pani Agnieszki Żeglicz i pana Tomka Tuszyńskiego.Uroczystość zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego, po którym uczniowie wierszem, prozą i piosenką  przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz ważne wydarzenia z historii naszego kraju.
         Pani Dyrektor Elżbieta Jażdżewska podkreśliła, że była to piękna lekcja, podczas której mogliśmy pogłębić znajomość historii naszego narodu, który przez wieki musiał walczyć o suwerenność.Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku  pozostanie dla naszych uczniów datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy!
                                                                                                                                                       M. Andrzejewska

Międzyprzedszkolny konkurs piosenki ludowej "My Kujawiacy"
Dnia 26 kwietnia 2017r. w LCDK w Lubrańcu, odbył się konkurs piosenki ludowej pn. "My Kujawiacy". Organizator konkursu- Przedszkole Samorządowe  w Lubrańcu- zaprosiło liczne grono przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wokalny. Reprezentantki naszego oddziału przedszkolnego- ZOSIA ADAMCZEWSKA i MARYSIA ZDROJEWSKLA, zajęły III miejsca i otrzymały liczne nagrody, dyplomy oraz puchar dla szkoły. Bawiliśmy się rewelacyjnie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie do konkursu, a naszym wokalistkom życzmy dalszych sukcesów.
                                                                                                                                                         M. Wichrowska


Konkurs plastyczny "Zajączek wielkanocny" rozstrzygnięty
Wpłynęło ponad 20 prac. Jego uczestnicy wykonali przepiękne zajączki z  papieru, drewna, cekinów, plasteliny, włóczki, tasiemek, styropianu. Wszystkie prace były pomysłowe, wykonane estetycznie i  z dużym zaangażowaniem uczniów i .. :) rodziców.   
Oto laureaci :

FORMA PŁASKA:
I MIEJSCE- Faustyna Kujawa;
II MIEJSCE- Zosia Adamczewska, Patrycja Grabowska;
III MIEJSCE- Klaudia Majewska.

FORMA PRZESTRZENNA:
I MIEJSCE- Natalia Mikołajczak, Mateusz Chumański;
WYRÓŻNIENIE- Aleksandra Majchrowicz;
II MIEJSCE- Zuzanna Łukaszewska, Oliwia Kompanowska, Wiktor Laskowski;
III MIEJSCE- Iza Kucharska, Weronika Chumańska, Michał Lewandowski.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za piękne prace.
                                                                                                                                 Bibliotekarz : M. Andrzejewska

Szkolny Klub Sportowy
     Jako jedyna ze szkół naszej gminy - Publiczna Szkoła Podstawowa w Sarnowie zakwalifikowała się do pierwszej edycji nowego programu "Szkolny Klub Sportowy", realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, zaplanowanego na rok 2017. Program "Szkolny Klub Sportowy" powstał w ramach rozwijania sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży.

     Celem programu jest m.in. poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży, a także zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.

     W ramach programu zaplanowano zorganizowanie systematycznych zajęć sportowych, które odbywać się będą 2 razy w tygodniu w grupach minimum 15-osobowych, przez okres 35 tygodni. Zakończenie programu zaplanowano na dzień 15 grudnia 2017 roku. W województwie kujawsko-pomorskim podmiotem realizującym zadanie jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Związków Sportowych, mające swoją siedzibę w Bydgoszczy.

     Stowarzyszenie będzie koordynowało prace 750 grup ćwiczebnych z całego województwa, które zakwalifikowały się do programu. Jest nam niezwykle miło poinformować, że zajęcia w szkole w Sarnowie już się zaczęły. Obecnie uczestniczy w nich siedemnaścioro uczniów z klas 5-6. Prowadzącym jest -p.  Łukasz Jasiński.
                                                                                                                                                           Łukasz Jasiński

V WOJEWÓDZKI FESTIWAL  PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ  CHOCEŃ 2017

     24 marca 2017 r. odbył się V Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Choceniu. Organizatorami imprezy byli: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Choceniu, Gmina Choceń oraz Choceńskie Centrum Kultury z Biblioteką. Tematem przewodnim festiwalu była MUZYKA FILMOWA. Tegoroczny festiwal odbył się po raz kolejny pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
     W konkursie brali udział również uczniowie z naszej szkoły. Na podium, zajmując II miejsce w kategorii zespoły stanęli: Weronika Rutkowska, Izabela Górniewicz i Jakub Kotliński wykonując piosenkę w języku rosyjskim. Szkołę reprezętowała również Ewelina Cieślak.
                                                                                                                                                             M. Twardowska

Z wizytą w schronisku dla zwierząt
     23 marca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III odwiedzili schronisko dla zwierząt we Włocławku.Celem wizyty było przekazanie karmy, koców i zabawek zebranych przez uczniów z naszej szkoły. Akcję , która miała na celu zorganizowanie pomocy rzeczowej dla czworonożnych, bezdomnych zwierząt przeprowadziła w naszej szkole pani Magdalena Wichrowska.Nasi uczniowie nie pozostali obojętni na cierpienie zwierząt  i chętnie przystąpili do tej akcji.Udało się zebrać dużo pożywienia, kocyków i zabawek.
     Na miejscu powitała nas pracownica schroniska, która opowiedziała o funkcjonowaniu tej placówki .Najważniejszą lekcją było to , że zwierzaki to nie są zabawki ,z których można zrezygnować, kiedy minie czas fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność ale także obowiązek.
     Ta wizta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.
                                                                                                                                                           M. Andrzejewska

Pierwszy Dzień Wiosny

W pierwszy dzień wiosny uczniowie naszej szkoły nie myśleli o wagarach.  Mieli bowiem okazję zaprezentować swoje rozmaite talenty. Dzieci  śpiewały piosenki o wiośnie , tańczyły i recytowały wiersze.W konkursie recytatorskim wierszy o wiośnie wzięło udział 4 przedszkolaków oraz 31 uczniów klas I-VI z naszej szkoły.Prezentowane wiersze oceniało jury w składzie -przewodnicząca- pani derektor Elżbieta Jażdżewska , członkowie pani Agnieszka Żeglicz i pani Joanna Stawicka.Laureatami szkolnego konkursu recytatorskiego zostali: w kategorii klas młodszych-I miejsce Klaudia Jakubowska z klasy III, II miejsce Mateusz Chumański z klasy II ,III miejsce Faustyna Kujawa z klasy I oraz wyróżnienie otrzymała 4 letnia Weronika Chumańska  z oddziału przedszkolnego. W kategorii klas starszych -I miejsce Wiktor Jakubowski z klasy IV ,II  miejsce Ewelina Cieślak z klasy V, III miejsce Natalia Mikołajczak z klasy VI. Ponadto jury przyznało 3 wyróżnienia dla Amelki Laskowskiej z I klasy, Daniela Armackiego z klasy II i Izy Kucharskiej z III klasy.
       Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny ,,Wiosna w błękitnej sukience''zorganizowany przez bibliotekę szkolną.Laureaci- I miejsce Klaudia Jakubowska z III klasy, II miejsce Lena Nowakowska z oddziału przedszkolnego oraz III miejsce uczennice klasy II-Marika Mól i Eliza Włódarzewska.
        Tego dnia rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny ,,Wiosenny kapelusz'' .Na konkurs wpłynęło 16 barwnych wiosennych nakryć głowy.Uczniowie i ich rodzice wykazali się niezwykłą kreatywnością i wyobraźniaą  podczas tworzenia swoich kapeluszy. Oceniający przyznali następujące miejsca : za pomysłowość-I miejsce Oliwia Kompanowska, II miejsce Amelia Laskowska, III miejsce Faustyna Kujawa, za wkład pracy-I miejsce-Weronika Kosmalska, II Zuzia Łukaszewska, IIII miejsce Patrycja Wrzesińska, za powiązanie z tematem-I miejsce Gosia Łukaszewska i Klaudia Lewandowska, II miejsce Kludia Majewska, III miejsce Piotr Klimczak.Gratulujemy i dziękujemy uczniom i ich rodzicom za ogromny wysiłek włożony w wykonanie tych pięknych kapeluszy. i
     Zgodnie z ludowym zwyczajem zimę pożegnaliśmy z Marzanną. Mamy nadzieję, że chłody, pluchę i ciemne chmury przegoniliśmy na dobre, a Wiosna rozgości się u nas na całego! Koordynatorkami obchodów pierwszego dnia wiosny były panie Mirosława Szczepaniak, Joanna Stawicka oraz Małgorzata Andrzejewska.
                                                                                                                                                          M. Andrzejewska
WYSIWYG Web Builder