06/01/21
Grudniowe dni, a szczególnie ostatni tydzień przed świętami to czas przygotowań do uwielbianych przez dzieci Świąt Bożego Narodzenia.
Również nasze Przedszkolaki poznawały wiele tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.
Okres przygotowań świątecznych to czas wykonywania dekoracji, robienia stroików, ozdób świątecznych, strojenia choinek, wysyłania życzeń świątecznych. Przedszkolaki uczestniczyły w szeregu zajęć, podczas których zrobiły wspaniałe ozdoby, ustroiły przepięknie choinki, a także wykonały samodzielnie kartki świąteczne, które następnie przekazały swoim bliskim. Poza tym dzieci uczyły się kolęd , pastorałek i piosenek świątecznych, które każdego dnia śpiewały z ogromną przyjemnością.
Jedną z ulubionych tradycji świątecznych jest pieczenie i ozdabianie ciasteczek przez dzieci. W grupie „ Liski” w ramach innowacji pedagogicznej dzieci z ogromnym zaangażowaniem brały udział w wypiekach. Dzieci wyrabiały ciasto, rozgniatały, wałkowały. Największą radość sprawiało dzieciom nadawanie ciasteczkom rozmaitych kształtów. Za pomocą foremek mali cukiernicy tworzyli serca, aniołki, renifery, choinki. Aromat pieczonych w kuchni ciastek roznosił się potem po całej szkole.
A kiedy nadszedł dzień Wigilii klasowej w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje w salach przedszkolnych, dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenia. Przy pięknie przystrojonych stołach, w blasku świec i świateł choinki złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek zasiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej, na którą wszystkie Przedszkolaki czekały z radością.
W ten niezwykły dzień nie mogło zabraknąć również tak długo wyczekiwanego przez nasze dzieci Świętego Mikołaja, który przybył z workiem przepełnionym cudownymi prezentami. Dzieci zachwycone podarunkami przepięknie zaśpiewały piosenkę dedykowaną naszemu gościowi. Następnie z ogromnym zapałem otwierały otrzymane paczki , a na ich twarzach ujrzeć można było uśmiech i usłyszeć okrzyki radości. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu prezentów dla swoich pociech, a Rodzicom dzieci z grupy „Liski” za cudowne prezenty do sali przedszkolnej, którymi nasze Maluszki były zarówno niezwykle zaskoczone jak i szczęśliwe.
W tej radosnej atmosferze zakończył się ten piękny dzień, który zarazem przyczynił się nie tylko do wprowadzenia Ducha Świąt w nasze serca, ale także wzmocnienia bliskich i serdecznych relacji. Bo przedszkole jest przecież jak drugi Dom, w którym nawiązujemy przyjaźnie, czujemy się dobrze i bezpiecznie.

 

Świąteczny czas w oddziałach przedszkolnych

Publiczna Szkoła Podstawowa 

im. st. sierż. F. Rybickiego 

w Sarnowie

Created by Lukas Jasinski