08/10/21
W dniu 08 października 2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego „Sówki” oraz uczniowie klas I – III wybrały się na wycieczkę do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Skansen w Kłóbce prezentuje kulturę ludową dwóch regionów: Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej i obejmuje okres od II połowy XIX do lat 60-tych XX wieku. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu historii, sztuki i dziedzictwa kulturowego, ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł.
Dzieci miały okazję zwiedzić 17 obiektów przeniesionych z kujawskich i dobrzyńskich wsi. Są to: chałupy, stodoły, budynki inwentarskie (chlewiki, obórki, stajnie), spichlerze, oraz kuźnia, garncarnia wiatrak, remiza, karczma, a także szkoła z okresu międzywojennego i kościół.
Dzieci z zainteresowaniem obserwowały również zwierzęta hodowane w niektórych zagrodach. Niesamowitą atrakcją dla wszystkich uczestników wycieczki okazało się zwiedzanie Dworu Rodziny Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.
Lekcja ta zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci, a dzięki temu w świetny sposób utrwaliła tradycje ludowe regionu w świadomości najmłodszego pokolenia.
Dzieci zmęczone ale zadowolone wróciły do szkoły.

 

W Kłóbce

Publiczna Szkoła Podstawowa 

im. st. sierż. F. Rybickiego 

w Sarnowie

Created by Lukas Jasinski